Dr. Rastegar Biotechnology Center

اسلایدر صفحه اصلی

خرید ، فروش ، صادرات و واردات گل محمدی و فرآورده های آن


 

توسط شركت كشت بافت گياهان دارويي آسيا

نخستین همایش فرصتهای سرمایه گذاری با گل محمدی کشت بافتی برگزار  شد

 

نخستین همایش فرصتهای سرمایه گذاری با گل محمدی کشت بافتی در روز چهارشنبه 28 مرداد ماه 94 در سالن سعدی برج میلاد تهران با حضور مهمانان داخلی و خارجی برگزار گردید.در این همایش پروفسور H.BAYDAR با موضوع شیوه های افزایش تولید مطلوب گل محمدی، دکتر  S. ERBAS با موضوع شیوه های فرآوری بهینه گل محمدی در صنایع آرایشی،غذایی و بهداشتی، دکتر عبدالرسول ابراهیم آبادی با موضوع فرصتهای طلایی گل محمدی در ایران 1400 و دکتر ایرج رستگار با موضوع فرصتهای پنهان سرمایه گذاری با گل محمدی ایراد سخنرانی نمودند.

ایرج رستگار دبیر همایش با بیان این مطلب که جهانیان گل محمدی را سلطان گلها می نامند و اسانس تام حاصل از آن را طلای مایع لقب داده اند.ایران رکورد دار تولید گل محمدی در جهان است اما در تولید گرانقدر ترین فرآورده های حاصل از گل محمدی که کانکریت رز و ابسلوت رز است هیچ جایگاهی ندارد به عبارت دیگر این دو محصول در ایران تولید نمی شوند. گلاب شاخص ترین محصول تولیدی از گل محمدی در ایران است که نازلترین قیمت را در قیاس با سایر محصولات گل محمدی همچون اسانس تام . کانکریت و ابسلوت رز داراست. صنعت گل محمدی در ایران کاستی های قابل توجهی را داراست که از جمله میتوان به عدم توجه به پیشینه تاریخی آن اشاره کرد. در حالی که جابرابن حیان به عنوان اولین مخترع دستگاه تقطیر در جهان است و بو علی سینا از گل محمدی و فراورده های آن برای بهبود بیماران استفاده نموده است اما هیچ نشانگان تندیس و یادبودی در شهرهای گل و گلاب ایران وجود ندارد. این در حالی است که یک موزه ملی در خصوص گل محمدی در کشور وجود ندارد تا به سابقه چند هزار ساله گل محمدی بپردازد. در خصوص کاشت نهال های گل محمدی نیز در کشور از غیر علمی ترین و منسوخ شده ترین روش تکثیر که همانا پا جوش است استفاده می شود. با تکثیر به شیوه منسوخ شده پاجوش نه تنها گسترش آلودگی خاک را در پی دارد بلکه با ناگیرایی بیش از 50 درصد گلستان هایی می سازد ناهمگون و مختلط که کارکردهای اقتصادی بسیار پایینی دارد. این در حالیست که می توان به سادگی با تکثیر گل محمدی به شیوه کشت بافت ضمن دستیابی به تولید بالا کاستی های فوق را نیز پوشاند. ایجاد جشنواره های ملی و بین المللی و همسو با درهم شکستن فقر اطلاعاتی و افزایش آگاهی های کارشناسان و بهره برداران از جمله گام های بسیار ارزشمند در دستیابی به موقعیت های جهانی همسنگ با سطح زیر کشت گل محمدی در ایران است.6

برگزاری نمایشگاه و استقبال مدعوین

شركت كشت بافت گياهان دارويي آسيا از جمله تخصصی ترین مراکز کشور است که در حوزه های مختلف کشت بافت پایه های میوه های دانه دار و هسته دار، گلهای زینتی و گیاهان دارویی فعالیت می نماید.گل محمدی از ویژه ترین محصولات گیاهان دارویی است که توسط این مرکز برای اولین بار بصورت انبوه تولید و در استانهای مختلف کاشت گردیده است.
در حاشیه برگزاری ” نخستین همایش فرصتهای سرمایه گذاری با گل محمدی کشت بافتی ” از کودهای ویژه دوره رویشی و گلدهی گل محمدی تولیدی شركت كشت بافت گياهان دارويي آسيا رونمایی شد.کودهای فوق برای دو دوره رویشی و گلدهی تعریف گردیده است.

7

استقبال رسانه های کشور از همایش

وسایل ارتباط جمعی استقبال دور از انتظاری از نخستین همایش فرصتهای سرمایه گذاری با گل محمدی کشت بافتی داشتند.شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران،واحد مرکزی خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران،واحد برون مرزی صدا و سیما، شبکه الکوثر، رادیو، رادیو فرهنگ، پخش واحد مرکزی، آبتاب نیوز و روزنامه های کثیر الانتشار و مجله های تخصصی از جمله حاضرین در همایش بودند.تعداد خبرنگاران 35 نفر بود.

68

پذیرایی از میهمانان همایش

شركت كشت بافت گياهان دارويي آسيا به عنوان میزبان همایش کوشید تا شرایطی فراهم سازد تا در همایش پذیرایی شایسته و بایسته ای از میهمانان صورت گیرد.

7