Dr. Rastegar Biotechnology Center

اسلایدر صفحه اصلی

خرید ، فروش ، صادرات و واردات گل محمدی و فرآورده های آن


سلطان خرماي جهان به ايران آمد

توسط مركز بيوتكنولوژي دكتر رستگار
همراه با توسعه كشت بافت

ثبت سفارش خرماي مجول آغاز شد

 


در بين واريته هاي خرما ،خرماي مجول يكي از شيرين ترين انواع خرماست كه بسياري آن را” پادشاه خرما ها” مي نامند.خرماي مجول به دليل اندازه بزرگ و طعم دلپذيرش بسيار مشهور مي باشد.اندازه ي خرماي مجول به حدود 7 سانتي متر هم مي رسد .اگرچه مجول در رده ي خرماي نرم طبقه بندي مي شود اما سخت تر و ارتجاعي تر از بسياري از خرماهاي نرم است اين خصوصيات مجول را به يك انتخاب عالي براي توليد تجاري خرما تبديل كرده است . هر دو نوع نخل نر و ماده مجول به دليل ظاهر گيرا و زيبايي طبيعي شان ،تاريخ باستاني و اهميت مذهبي شان و هم چنين حفظ و نگهداري آسان شان بسيار معروف و محبوب مي باشند .يك نخل خرماي مجول هم به صورت منفرد مي تواند بسيار تاثير گذار باشد و هم كاشت گروهي آن مي تواند واقعا ديدني و جذاب باشد . نخل مجول نسبت به شوري و خشكي طولاني مقاوم است و پس از رشد و استحكام ريشه ها در زمين مي تواند دوره ي طولاني بدون آبياري زنده بماند.نخل بالغ خرماي فوق مي تواند در برابر افت دما تا چندين درجه زير صفر براي مدت كوتاهي مقاومت كند . اين دلايل و عدم وجود خرماي مجول در ايران سبب شد كه مركز بيوتكنولوژي دكتر رستگار تكثير خرماي مجول را در دستور كار خود قرار دهد و با توجه به نياز گسترده و مدت دار بودن تكثير مجول همراه با فرايند تكثير كشت بافت ،واردات آن را نيزهم زمان انجام دهد .اين مقاله به بررسي پيشينه ي تاريخي خرما و در ادامه به مطلوبيت هاي ويژه ي خرماي مجول مي پردازد


ثبت سفارش خرماي مجول كه به سلطان خرماي جهان مشهور است توسط مركز بيوتكنولوژي دكتر رستگار آغاز شد. خرماهاي مجول يك ساله با گواهي اصالت و سلامت و تضمين كيفيت ارايه مي گردد كه براي شناخت بيشتر و بهتر خرماي مجول پيش نياز آن دانستن اين نكته است كه نخل خرما يكي از اولين گياهاني است كه توسط بشر كشت شده است .اولين نوشته هاي ثبت شده از كاشت خرما در حدود 5 هزار سال پيش و در منطقه باستاني بين النهرين عراق در طول مسير رودخانه هاي دجله و فرات مي باشد . نخل خرما هم چنين 6 هزار سال پيش در ساخت معبد خداي ماه در شهر اور (شهري متعلق به دوران سومري)در جنوب عراق استفاده شده است . تحقيقات باستان شناسي در مناطق مسكوني در دوران آكدي ها، سومري ها و بابليان گواه اين است كه مردم باستان خانه هايشان را با تنه و برگ نخل خرما مسقف مي كردند .

نام جزيره باستاني فنيقيه (فونيشيا يا فينيقيه منطقه ايي است باستاني كه اكنون شامل كشورهاي لبنان ،اردن ،فلسطين و سرزمين هاي اشغالي مي شود ) به معني جزيره خرما است بر روي بسياري از سكه هاي باستاني كشف شده در اين منطقه تصويري از نخل وجود دارد. نخل خرما در انجيل نيز آمده است برگ هاي خرما هزاران سال به عنوان سمبل پيروزي توسط پارت ها حمل مي شده است . هم چنين بنا بر شواهد تاريخي عيسي مسيح هنگام ورود به اورشليم برگ هاي نخل خرما با خود حمل مي كرد . امروزه مسيحيان مراسم روز يكشنبه ي خرما دارند و مسلمانان روزه خود را با خوردن خرما افطار مي كنند .در اسلام از نخل خرما به عنوان درخت زندگي با احترام ياد مي شود و سنت باستاني جايگاه نخل را در بهشت مي داند. حضرت محمد فرموده اند :در بين درختان درختي است كه متبرك است و آن نخل خرما است كه از خاكي كه بعد از آفرينش آدم باقي مانده است خلق شده است.

 

نخل خرما در منطقه خاورميانه و شمال آفريقا داراي اهميت فوق العاده ايي است چون خرما در زمين هاي گرم و خشك اين مناطق به خوبي رشد مي كند .در گذشته خرما در مناطق بياباني نقش مهمي را به عنوان يك ماده ي غذايي اصلي ايفاء مي كرد كه با محصولاتي مانند برنج ،گندم و سيب زميني در فرهنگ هاي ديگر قابل قياس بود امروزه هنوز نخل خرما يكي از مهم ترين گياهان غذايي در بيابان هاي عظيم سرزمين هاي بر قديم است (Old world يا بر قديم :به قاره هاي آسيا ،آفريقا و اروپا قبل از كشف قاره آمريكا اطلاق مي شود)اهميت خرما در اين مناطق تنها بخاطر ميوه آن نيست بلكه ساير درختان ميوه كه توان زيستن در زير گرماي شديد آفتاب بيابان را ندارند در زير سايه درخت نخل كاشت مي شوند.

امروزه بهترين مناطق توليد كننده تجاري خرما منطقه خاورميانه و شمال آفريقا است در گذشته عراق بزرگترين توليدكننده خرما بود اگرچه امروزه ايران بزرگترين توليد كننده خرما است . عربستان يكي ديگر از توليدكنندگان بزرگ خرما است كه نماد ملي اين كشور نخل خرما دارد . ليبي ،تونس و الجزاير نيز از توليدكنندگان مهم ديگر خرما هستند كه نخل خرما در تمبرها و پول رايج اين كشورها نيز وجود دارد .در آمريكا در جنوب كاليفرنيا ،جنوب غربي اريزونا و اطراف لاس وگاس درايالت نوادا نخل خرما كشت مي شود .هم چنين در برخي از مناطق مكزيك و آمريكاي جنوبي ،استراليا ،غرب چين ،غرب هند و در جنوب پاكستان نيز نخل خرما كشت مي شود . بر طبق آمار سازمان جهاني غذا تخمين زده مي شود حدود 100 ميليون نخل خرما در سرتاسر جهان وجود دارد بر طبق همين آمار 60 درصد از كل نخل خرما متعلق به منطقه خاورميانه و شمال آفريقا است

 

 

* در اسلام از نخل خرما به عنوان درخت زندگي با احترام ياد مي شود.

* ايران بزرگترين توليد كننده خرما است.

*در بين واريته هاي خرما ،مجول يكي از شيرين ترين انواع خرماست كه به” سلطان خرما ها” مشهور است.

 

نام علمي نخل خرما فونيكس داكتيليفرا (Phoenix dactylifera)) است كه به صورت ساده به ديت پالم The date palm ) مشهور شده است . اگرچه نخل خرما به درخت هم معروف است اما در حقيقت نخل ها درخت نيستند همه ي نخل ها از جمله نخل خرما متعلق به گروهي از گياهان تك لپه ايي هستند شامل علف ها ،بامبوها ، نيلوفرها ، لاله ها ، زنبق و سوسن ،نخل ها و اركيده ها . عمر نخل خرما تقريبا 200 سال است و طول نخل تا 24 متر هم مي رسد.

 

 

* اندازه ي خرماي مجول به حدود 7 سانتي متر هم مي رسد .

*اگرچه مجول در رده ي خرماي نرم طبقه بندي مي شود اما سخت تر و ارتجاعي تر از بسياري از خرماهاي نرم است اين خصوصيات مجول را به يك انتخاب عالي براي توليد تجاري خرما تبديل كرده است .

* يك نخل خرماي مجول هم به صورت منفرد مي تواند بسيار تاثير گذار باشد و هم كاشت گروهي آن مي تواند واقعا ديدني و جذاب باشد.

* نخل مجول نسبت به شوري و خشكي طولاني مقاوم است و پس از رشد و استحكام ريشه ها در زمين مي تواند دوره ي طولاني بدون آبياري زنده بماند.

* نخل بالغ خرماي فوق مي تواند در برابر افت دما تا چندين درجه زير صفر براي مدت كوتاهي مقاومت كند.

* خرماي مجول به خاطر اندازه بزرگ و طعم دلپذيرش بسيار مشهور مي باشد.

 

 

 * هر دو نوع نخل نر و ماده مجول به خاطر ظاهر گيرا و زيبايي طبيعي شان ،تاريخ باستاني و اهميت مذهبي شان و هم چنين بخاطر حفظ و نگهداري آسان شان بسيار معروف و محبوب مي باشند.

 

 

تعداد انواع نخل هايي كه خرما توليد مي كنند زياد است اما خرماي اين نخل ها داراي هسته هاي درشتي بوده و قسمت گوشتي اين خرماها كم و نازك است فقط نوع فونيكس داكتيليفر يا همان نخل حقيقي ،خرماي خوراكي بزرگ توليد مي كند .صدها واريته از نخل فونيكس داكتيليفر وجود دارد كه خرماهاي لذيذ با طعم ،شيريني ،رطوبت و اندازه متفاوت توليد مي كنند و يكي از بزرگترين و مشهورترين آن خرماي مجول است. در بين واريته هاي خرما ،مجول يكي از شيرين ترين انواع خرماست به” سلطان خرما ها” مشهور است.خرماي مجول به دليل اندازه بزرگ و طعم دلپذيرش بسيار مشهور مي باشد.اندازه ي خرماي مجول به حدود 7 سانتي متر هم مي رسد .اگرچه مجول در رده ي خرماي نرم طبقه بندي مي شود اما سخت تر و ارتجاعي تر از بسياري از خرماهاي نرم است اين خصوصيات مجول را به يك انتخاب عالي براي توليد تجاري خرما تبديل كرده است .از هر دو نوع درخت نخل نر و ماده مجول براي طراحي و تزيين ساختمان نيز استفاده مي شود .درخت نخل ماده نه تنها براي توليد خرماي خوش طعم مطلوب است بلكه به مكان هايي كه كاشته مي شوند ظاهري گرمسيري مي دهد .هر دو نوع نخل نر و ماده مجول به خاطر ظاهر گيرا و زيبايي طبيعي شان ،تاريخ باستاني و اهميت مذهبي شان و هم چنين حفظ و نگهداري آسان شان بسيار معروف و محبوب مي باشند .يك نخل خرماي مجول هم به صورت منفرد مي تواند بسيار تاثير گذار باشد و هم كاشت گروهي آن مي تواند واقعا ديدني و جذاب باشد .نخل خرماي مجول در تابستان نور و آب فراوان مي طلبد . نخل خرماي مجول نسبت به شوري و خشكي طولاني مقاوم است و پس از رشد و استحكام ريشه ها در زمين مي تواند دوره ي طولاني بدون آبياري زنده بماند.نخل بالغ خرماي فوق مي تواند در برابر افت دما تا چندين درجه زير صفر براي مدت كوتاهي مقاومت كند . نخل مجول براي توليد خرماي فراوان به گرما و آفتاب تابستاني مناسب، هوايي با رطوبت كم و به آبياري مرتب در طول ماه هاي گرم تابستان نياز دارد.

 

 

 

خرماي مجول در كاليفرنيا

 

خرماي مجول براي اولين بار در سال 1927 از منطقه بوذنيب(Bou Denib) مراكش وارد كاليفرنيا شد در آن سال بيماري بايود (يكي از مهم ترين بيماري هاي قارچي نخل) باعث نابودي بخش عمده ايي از نخل هاي خرماي مجول در مراكش گرديد . 11 شاخه ي مجول وارد شده در آن سال اولين و تنها واردات نخل خرماي مجول به آمريكا بود . شاخه هاي جانبي مجول عاري از بيماري در نهايت در كاليفرنيا كشت شدند .امروزه منشاء همه ي نخل هاي مجول موجود در كاليفرنيا همان 11 شاخه مي باشد. در چند دهه ي اخير نخل مجول به صورت گسترده در سواحل جنوبي كاليفرنيا كشت شده است در اين مناطق حتي مالكين منازل مسكوني نخل هاي مجول را در حياط منزلشان كشت مي كنند تا هم محصول ساليانه ي خرماي مصرفي شان را برداشت نمايند و هم از منظره ي باشكوه درخت براي طراحي و تزيين خانه بهره ببرند.

 

 

 

براي ثبت سفارش خرماي مجول توسط مركز بيوتكنولوژي دكتر رستگار با شماره تلفن 56577151-021 و 56575362-021 و يا آدرس پست الكترونيكي sale@amptco.com تماس حاصل فرماييد .