Dr. Rastegar Biotechnology Center

اسلایدر صفحه اصلی

خرید ، فروش ، صادرات و واردات گل محمدی و فرآورده های آن


تولید صنعتی اسانس گل محمدی از چهارمحال و بختیاری کلید می‌خورد

خبرنگار : حمیده قاسمی
منبع : خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)
لینک : http://www.iana.ir/tahghighaat/item/141156-1.html

………………………………………………………………

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در دیدار با استاندار چهارمحال و بختیاری خبر داد:
تولید صنعتی اسانس گل محمدی از چهارمحال و بختیاری کلید می‌خورد.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در حالی هم‌اینک در کشور از گل محمدی تنها گلاب تهیه می‌شود که هر لیتر اسانس گل محمدی بر حسب کیفیت آن در دنیا بین پنج تا ۱۰ هزار دلار خریداری می‌شود.

اردیبهشت و خردادماه ۹۵ اظهارات تازه از متولیان گل محمدی به مشام می‌رسد، به خوش‌بویی گلاب ناب ایرانی و اسانس‌هایی که از گل محمدی ایرانی استحصال می‌شود؛ اما نان ناب این اسانس‌ها به حساب فرآوری‌کنندگانی می‌رود که قدر گوهر گل محمدی ایران را بر خلاف مدیران ایرانی دانسته‌اند!

اما از سال گذشته علایمی از تحرکات تازه مسئولان باغبانی جهاد کشاورزی و بخش خصوصی به لیدری “مرکز بیوتکنولوژی دکتر رستگار” آغاز شده است که با سفر اخیر یک گروه خبری از خبرنگاران پایتخت‌نشین به استان چهارمحال و بختیاری به فاز اطلاع‌رسانی نیز رسید. تحرکاتی که هم حاکی از شکل‌گیری تفکری اقتصادی در معاونت باغبانی جهاد کشاورزی و همچنین افرادی در پیشانی بخش خصوصی است که ضمن داشتن شناخت خوب از علم ارتباطات، به کسب درآمد از تمام ظرفیت‌های گل محمدی نیز بسیار خوب واقف هستند؛ تا آنجا که حتی طی نامه‌نگاری‌ای با رئیس جمهوری، اخیراً مجوز نقش بستن گل محمدی را به روی اسکناس‌های ایرانی اخذ کرده‌اند.

در این میان از ملاقات دیروز محمدعلی طهماسبی با استاندار چهارمحال و بختیاری در شهرکرد، می‌توان به باز شدن سرفصلی تازه از رویش گل محمدی در ایران و رسیدن عطر ناب آن به مشام بازار صنایع جانبی متنوع آن به‌ویژه اسانس دل بست. به‌ویژه که طهماسبی در همین دیدار خبر داد: “با توجه به ارزش بالای اقتصادی اسانس‌گیری گل محمدی، راه‌اندازی این صنعت در کشور با جدیت پیگیری می‌شود.” اگرچه طهماسبی پیش از این در گفت‌وگویی اختصاصی با ایانا به‌طور خاص درباره گل محمدی صحبت کرده و گفته بود ” تولید گیاهان دارویی به‌ویژه گل محمدی، بسیار حائز اهمیت بوده و با توجه به فضای ایجادشده در تولید گل محمدی، با کمبود پایه روبه‌رو خواهیم بود که کشت بافت می‌تواند به این نیازها پاسخ دهد.”

وی که بر اساس روحیات خاص خود کمتر اهل مصاحبه و ارائه وعده وعیدهای خبری بدون پشتوانه است، وقتی چنین می‌گوید پس می‌توان به رقم خوردن سرنوشت تازه برای گل محمدی‌های ایران که با پشتوانه‌های علمی مرکز تحقیقاتی دکتر رستگار وارد فاز تازه شده است، خوش‌بین بود و دلگرم شد.

اما طهماسبی در دیدار با استاندار چهارمحال و بختیاری دیگر چه گفته است!؟ بر اساس آنچه پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی از طهماسبی در این دیدار مخابره کرده است، وی خطاب به استاندار گفته “هر لیتر اسانس گل محمدی بر حسب کیفیت آن در دنیا بین پنج تا ۱۰ هزار دلار خریداری می‌شود و هم‌اینک در ۱۴ تا ۱۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور گل محمدی کشت می‌شود که با توجه به ارزش افزوده بالای این محصول، توسعه پرورش گل محمدی از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی است.”

وی با استناد به اینکه گل محمدی گیاه کم‌آبی است و در استان‌های با بارندگی بالای ۴۰۰ میلی‌متر ازجمله استان چهارمحال و بختیاری، این گیاه با آبیاری سبز (کشت دیم) قابل توسعه است، افزوده است: “گل محمدی در شرایط دیم بالای ۱,۵ تن و در شرایط آبی حدود چهار تن در هکتار گل می‌دهد و باارزش‌ترین کالای صادراتی کشاورزی محسوب می‌شود و به‌دلیل اینکه گل محمدی مصرف مستقیم دارویی، بهداشتی، غذایی و انسانی دارد، باید به‌صورت ارگانیک و عاری از مواد شیمیایی تولید شود.

و در همین جلسه بوده که معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی از برنامه‌ریزی‌های تازه خبر داده و گفته: “مقرر شده طی ۱۰ سال آینده در چهارمحال و بختیاری ۷۰ هزار هکتار اراضی مستعد زیر کشت گیاهان دارویی ازجمله گل محمدی قرار گیرد.”

به گفته طهماسبی، با رایزنی و هماهنگی‌های انجام‌شده با مسئولان چهارمحال و بختیاری و با توجه به اینکه این استان از مستعدترین مناطق پرورش و کشت گل محمدی است، صنعت اسانس‌گیری این محصول نیز با تعیین سرمایه‌گذار در این استان راه‌اندازی می‌شود./

…………………………………………………….

گزارش باشگاه خبرنگاران جوان در رابطه با گل دهی نهال های گل محمدی مرکز بیوتکنولوژی دکتر رستگار در کمتر از ۱۰ ماه

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………….

ایران از واردات قلمه و نشاء گل بی نیاز شد/گشایش شرکت کشت بافت گل وگیاه

خبرنگار : ابراهیم نژادرفیعی
منبع : خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)
لینک : http://www.iana.ir/tahghighaat/item/14156-1.html

به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) کشت بافت یکی از علوم جدیدی بوده که ابعاد گسترده‌ای در دنیا داشته است، این علم در بخش گل و گیاه ایران نیز نفوذ کرده و عامل تولید گونه‌های مختلف خارجی با یک‌سوم هزینه در داخل کشور شده است.
بسیاری از افراد نام “سلول‌های بنیادین” یا شبیه‌سازی موجودات یا کشت بافت را شنیده‌اند. ابتدایی‌ترین خبری را که افراد از این امر دارند، موضوع شبیه‌سازی انسان و خبر مخالفت واتیکان با این امر است که آن را دخالت در کار خدا می‌دانند.
بحث کشت بافت، شبیه‌سازی و حتی تقویت و تغییر خصوصیات یک موجود ابعاد گسترده‌ای در میان افراد داشته است که از ایجاد ابرانسان‌ها با خصوصیات تقویت‌شده در آنها تا ایجاد گیاهانی که دارای خصوصیات ویژه و ایده‌آل برای هر تولیدکننده و کشاورزی است.
در بسیاری کشورها از بافت کشت در بخش کشاورزی بهره‌گیری گسترده‌ای انجام می‌شود و به جای استفاده از واریته‌های کم‌بازخورد از گونه‌هایی استفاده می‌شود که مطابق نیاز افراد است.
در سال‌های گذشته در گوشه و کنار کشور نیز فعالیت‌هایی در این زمینه از قبیل مرکز بیوتکنولوژی جهاد کشاورزی، انجمن گردوی تویسرکان تا مرکزهایی که به‌صورت خصوصی اقدام به این امر و تجاری‌سازی آن کرده، انجام شده است.
مرکز کشت بافت گیاهان از مراکزی است که در مناطق جنوبی شهر تهران اقدام به تکثیر و شبیه‌سازی گونه‌های تقویت‌شده مختلف گیاهی مصرفی بخش کشاورزی کرده است. برای بازدید از این شركت در میان غبار ریزگردهایی که از غرب کشور به مناطق جنوبی تهران نیز رسیده و به‌نظر می‌رسد که علم برای رفع آن کارگر نبوده است. به شهرستان رباط‌کریم وارد می‌شویم، در ورودی این شركت، گلخانه‌ای وجود دارد که اقدام به تکثیر گونه‌های گل‌های تولیدشده به این روش می‌کند. اینجا حال و هوای دیگری دارد و خبری از شلوغی و سروصدای شهری نیست و با یک شعر زیبا از سعدی که بر سردر این مجموعه نوشته شده، از ما استقبال می‌شود.
برای وارد شدن به فضای لابراتوار باید اعمال دیگری انجام داد. ظاهراً اینجا قوانین به‌کلی تغییر می‌کند و خبری از آن حس شاعرانه نیست. بعد از کلی هماهنگی اجازه ورود به لابراتوار به ما داده می‌شود، اما باید قوانین ورودی به لابراتوار را اجابت کرد.
دکتر ایرج رستگار صاحب این شركت، برای ورود ما را همراهی می‌کند و این توضیحات را می‌دهد که این محیط کاملاً ایزوله است، به‌طوری که درِ ورودی این مجموعه طوری طراحی شده که از ورود آلودگی‌ها به داخل جلوگیری می‌کند و حتی برای بندکشی کاشی‌های دیوار، ماده اولیه‌ای از کشور اتریش آورده شده است.
به هر حال، روپوش‌های سفیدی که لازمه ورود به این مجموعه است را می‌پوشیم و دمپایی‌های آبی را به پا کرده تا بتوانیم به مرکز وارد شویم.
بعد از طی مسافتی، برای ورود به محدوده داخلی لابراتوار باید برای ایجاد مسائل بهداشتی دوباره پاپوش خود را عوض کرد. این امر در اتاق‌های مختلف آزمایشگاه چندین‌بار تکرار می‌شود.

تهیه محلول و کشت
نخستین اتاقی که در این لابراتوار وجود دارد، اتاق شستشوی شیشه‌های مصرفی است که پس از خشک شدن به اتاق دیگری برده می‌شود که افرادی مشغول پر کردن شیشه‌ها با محلول تغذیه‌کننده گیاه مورد نظر هستند. بنا بر گفته دکتر رستگاری، برای هر گونه محلول خاصی تدارک دیده شده است.
در قسمت انتهایی لابراتوار، اتاقی وجود دارد که شیشه‌های پرشده از محلول در مخازن اتوکلاو برای ضدعفونی قرار گرفته و مراحل خنک‌سازی آنها انجام می‌شود.
در اتاق دیگری که اجازه ورود به آن داده نمی‌شود و دستگاه‌های تهویه هوا و اشعه مادون قرمز به همراه پرسنل مشغول به کار هستند. در این مرحله، قسمتی از بافت گیاه با دقت خاصی توسط پرسنل در شیشه‌های حاوی محلول قرار می‌گیرد.

محل نگهداری بافت‌های کشت‌شده
شیشه‌های حاوی بافت گیاه به داخل اتاق‌هایی برده می‌شود که از هر نوع تابش نور آفتاب به دور هستند و به مدت دو ماه نگهداری می‌شوند تا گیاه مورد نظر، ساقه و برگ و ریشه ابتدایی خود در محل آزمایشگاه به دست آورد.
گیاه به‌دلیل اینکه در محیط آزمایشگاه به‌دست آمده، شرایط تطابق‌پذیری با محیط بیرون را ندارد. به همین منظور گونه‌های تولیدشده به مدت یک تا سه ماه بسته به نوع گیاه در گلخانه‌هایی که در خارج از محیط آزمایشگاه تعبیه شده است، نگهداری می‌شود تا مرحله سازگاری بین گلخانه و آزمایشگاه را طی کند.

کاشت گل رز در شیشه چند سانتی
یکی از نمونه‌های تزئینی که در دفتر این شرکت مشاهده می‌شود، گل رز چند سانتی‌متری است که در یک محفظه کوچک، گل داده است.این گیاه نیازی به آب، خاک و نور خورشید که جزء موارد اولیه برای رشد هر گیاهی است، ندارد و در این محفظه شیشه‌ای به مدت سه سال عمر می‌کند.
گفتنی است، نمونه‌هایی از این گیاهان در نمایشگاه گل و گیاه پارک گفتگو در تهران در معرض دید عموم قرار گرفت.

تولید گونه‌های خارجی با یک‌سوم قیمت در داخل
در گفتگوی مفصلی که با دکتر رستگاری مدیر این شركت داشتیم، درباره ویژگی‌ها و نحوه به‌کارگیری این علم در بخش کشاورزی کشور صحبت کردیم که این گفتگو در روزهای آینده در همین خبرگزاری منتشر می‌شود، شاید مهم‌ترین ویژگی این عمل در کشور، جلوگیری از خروج ارز باشد که برای واردات گونه‌های مختلف گل و گیاه هزینه می‌شود، به‌طوری که با یک‌سوم هزینه واردات می‌توان آن را در داخل تولید کرد. در واقع با تولیدات این مرکز، از این پس به جای ضمن خودکفا شدن کشور از واردات قلمه و نشاء گل با میلیون ها دلار هزینه، کارشناسان داخلی در این مرکز تامین کننده نیاز گلخانه داران هوطن خواهند بود.
زمان خروج از لابراتوار، همزمان با وقتی است که لابراتوار تعطیل می‌شود. با خاموش شدن چراغ مجموعه، تنها چیزی که به چشم می‌خورد نور قرمز اشعه مادون قرمز مرکزی است که این هشدار را می‌دهد که به‌رغم هزینه‌های چند میلیارد تومانی بخش خصوصی برای اجرای یک طرح نو، فرهنگ‌سازی لازم نقش مؤثری در پایداری این فعالیت‌ها دارد.

گزارش تصویری از شرکت پیشرفته کشت بافت در ایران

134

16

56

مجری طرح تولید گیاهچه های گل محمدی کشت بافتی در کشور گفت: ارزش صادرات گلاب ایران به بازارهای جهانی ۴۰ میلیون دلار است.

ایرج رستگار در همایش فرصت های سرمایه گذاری توسعه کشت گل محمدی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما گفت :ایران با 13 هزار هکتار گلستان گل محمدی مقام نخست را در جهان دارد و در10 استان حدود 40 هزار تن تولید می شود.

وی افزود: اسانس گل محمدی ارزش تجاری بسیار بالایی دارد و هر کیلوگرم اسانس 50 تا 70 میلیون تومان ارزش افزوده دارد.

مجری طرح تولید گیاهچه های گل محمدی کشت بافت در کشور گفت: از هر هکتار گلستان در کشور 3 تن گل محمدی برداشت می شود که در صورت جایگزین کردن گیاهچه های کشت بافتی  به جای روش سنتی پاجوش میزان تولید گل در هر هکتار 2 برابر افزایش می یابد.

رستگار افزود: با افزایش تولید گل در هر هکتار ارزش تجاری بدست آمده نیز به 2 برابر عدد موجود خواهد رسید.

وی با بیان اینکه سطح زیرکشت گل محمدی در ترکیه و بلغارستان در هر کدام 3 هزار هکتار است، گفت: این کشورها با روش های نوین علمی و کاشت گیاهچه های کشت بافتی که تولید اسنانس بالایی دارد بازارهای اروپایی را در اختیار دارند در حالی که کشور ما با  وسیع ترین گلستان ها حضور تجاری چشمگیری ندارد.

مجری طرح تولید گیاهچه های گل محمدی کشت بافتی در کشور ؛ استفاده نکردن از نهال های استاندارد و وجود خلاء اطلاعاتی را از مهمترین عوامل کاهش تولید گل محمدی در کشور دانست و افزود: اگر باغداران به جای استفاده از روش سنتی و نامناسب پاجوش از گیاهچه های استاندارد و پرمحصول کشت بافتی استفاده کنند ، با روش های مناسب هرس آشنا شوند و از کودهای استاندارد برای تغذیه بوته های رز استفاده کنند ؛ علاوه بر افزایش تولید شاهد ارتقای کیفیت اسانس تولیدی از گلستان های کشور خواهد بود.

رستگار ، کاشت نامناسب را بزرگترین نقد به حوزه تولید گل محمدی دانست و افزود: بیشترین حجم

تکثیر بوته های گل محمدی به روش پاجوش است که این روش سبب الودگی خاک می شود و بیماری های قرنطینه ای را از منطقه ای به منطقه دیگر منتقل می کند ، برای نمونه پاجوش گل محمدی کاشان به همدان می رود که به معنی انتقال بیماری و الودگی خاک دیگر مناطق است.

وی افزود: با تکثیر بوته های گل محمدی با روش پاجوش ؛ گلستان های یکدست و یکسانی را به لحاظ میزان و کیفیت تولید نخواهیم داشت.

مجری طرح تولید گیاهچه های گل محمدی کشت بافتی در کشور گفت : در گیاهچه های کشت بافتی گیاهانی با خصوصیات و کیفیت برتر تجاری تولید می شود و اسانس های برتر بدست می اید.

رستگار افزود : گیاهچه های کشت بافتی گل محمدی آب بسیار کمی نیاز دارد در حالی که در روش سنتی تکثیر پاجوش از روش غرقابی برای ابیاری استفاده می شود.

وی گفت: گیاهچه های کشت بافتی در شرایط دیم در اراضی شیب دار قابل کشت است.

مجری طرح تولید گیاهچه های گل محمدی کشت بافتی در کشور افزود: گیاهچه های کشت بافتی عاری از هر گونه بیماری با نیاز کمتر به اب ، مقاوم به خشکی و با اسانس باکیفیت و میزان تولید بالا؛ هم اکنون در کشور به میزان یک میلیون پایه تولید می شود.

رستگار گفت: با استفاده از گیاهچه کشت بافتی گل محمدی زیرکشت گلستان ها در کشور از 13 هزار هکتار به 26 هزار هکتار یعنی 2 برابر افزایش می یابد.

وی افزود: با تولید اسانس با کیفیت بالا و ایجاد کارخانه های صنعتی جایگاه مناسبی در بازارهای جهانی خواهیم داشت.


17

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، جهانگیر عرب در حاشیه نخستین همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری با گل محمدی کشت بافتی که در سالن سعدی برج میلاد برگزار شد، افزود: مطابق برنامه ششم توسعه در قالب طرحی با عنوان “توسعه باغ‌ها و گیاهان دارویی در اراضی شیبدار با تأکید بر گل محمدی” میزان تولید این محصول به سه برابر وضعیت فعلی خواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد: مطابق این برنامه، سطح زیر کشت گل محمدی در کشور به 45 هزار هکتار و تولیدی معادل بیش از 80 هزار تن می‌رسد.

عرب ادامه داد: تنوع در فرآورده‌های گل محمدی از برنامه‌هایی است که در وزارت جهاد کشاورزی دنبال می‌شود و علاوه بر آن، تولید زنجیره‌ای گل محمدی و حمایت از واحدهای کشت بافتی، از دیگر برنامه‌های این طرح خواهد بود.

صادرات گل محمدی به 10 کشور دنیا

قائم‌مقام معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: در حال حاضر صادرات اسانس، گلاب، گل خشک و برگ‌های گل محمدی به 10 کشور دنیا ازجمله ژاپن، اروپا، چین و… صادر می‌شود و در برنامه داریم که آن را توسعه دهیم.

وی یادآور شد: از هر سه کیلوگرم گل محمدی، یک کیلوگرم گلاب استحصال می‌شود که در برنامه داریم با تنوع در فرآورده‌ها بتوانیم علاوه بر گلاب، سایر محصولات را استحصال کنیم.

عرب تأکید کرد: متوسط سطح زیر کشت گل محمدی در کشور یک هکتار است که در برنامه ششم توسعه افزایش خواهد یافت و علاوه بر آن، در اراضی شیبدار نیز قصد داریم بتوانیم توسعه این گل را داشته باشیم تا علاوه بر آنکه از روان‌آب‌ها جلوگیری شود، سطح سفره‌های آب زیرزمینی نیز با هدایت آب توسط ریشه‌های این گیاه افزایش یابد.

وی اظهار داشت: دنیا برای توسعه گیاهانی چون گل محمدی، کشت متراکم را پیش گرفته است، اما از آنجا که ایران کشوری چهارفصل است، شرایط بهتری در اختیار است که بتوانیم مطابق برنامه ششم و هفتم توسعه، سیاست‌هایی را برای انتقال 500 هزار هکتار از فضاهای باز کشور به سطح گلخانه‌ها داشته باشیم.

وی در ادامه افزود: وزارت جهاد کشاورزی برای طرح‌هایی که سود اقتصادی و توجیه فنی داشته باشد، تسهیلات ارزان‌قیمت قائل است تا بتواند توسعه کشت این گیاه را افزایش دهد.

قائم‌مقام معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در حال حاضر گلاب و اسانس از مهم‌ترین فرآورده‌های گل محمدی هستند و کانگریت و ابسلوت که استفاده‌های دارویی دارند، در کشور امکان تولید ندارند که امیدواریم بخش خصوصی بتواند در این زمینه فعال‌تر عمل کند.

عرب ادامه داد: توسعه کشت گل محمدی با نهال‌های کشت بافتی به حفظ آب و مدیریت سفره‌های آب زیرزمینی کمک می‌کند و علاوه بر آن، تولید را افزایش می‌دهد.

وی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی با پژوهشکده گل و گیاهان زینتی و مرکز تحقیقاتی در این باره اقدام‌هایی را در دست انجام دارد که امیدواریم با تبادل اطلاعات این مراکز با محققان خارجی بتوانیم گام‌های مؤثرتری در این بخش برداریم.عرب درباره تفاوت گل محمدی و رز یادآور شد: تمامی این گل‌ها از یک خانواده به نام رزاسه هستند، اما تنوع ارقام موجود باعث شده به نام‌های مختلفی مشهور باشند.

وی تأکید کرد: بیش از 750 رقم گل در خانواده رزاسه وجود دارد که 10 تا 12 رقم آن تجاری‌سازی شده و داری تنوع رنگی بالایی است.

عرب درباره توسعه کشت گیاهان دارویی و گل محمدی پس از تحریم اظهار داشت: در حال حاضر با 10 کشور دنیا در صادرات این فرآورده‌ها همکاری داریم که به دنبال متنوع‌سازی آن هستیم.

وی در پایان گفت: بسیاری از کشورهای اروپایی به‌دنبال وصل شدن به بازار گل و گیاه ایران هستند که امیدواریم بتوانیم بازارهای صادراتی را در این بخش تنوع بخشیم.


 

18

ام بی ای نیوز: گل محمدی یکی از محصولاتی است که قدمت چند هزار ساله اش در ایران آن را به عنوان برند گل ایران در بازارهای جهانی معرفی کرده است.
فرآورده‌هایی که از این گل خوش رایحه به دست می آید در همایش علمی و نمایشگاهی که با این عنوان در برج میلاد برگزار شده بود موضوع بحث صاحب نظران و فعالان تولید و فرآوری این محصول را شامل گردید.

دکتر ایرج رستگار دبیر همایشی که در کنار برپایی نمایشگاه تولید بیوتکنولوژی (کشت بافتی) گل‌محمدی برگزار شده بود بازاریابی و اطلاع رسانی را مهمترین عامل ایجاد ثروت از این محصول دانسته و می گوید: ضعف بزرگ فعالیت‌های تبلیغی و بازاریابی گل‌محمدی زمینه را برای ورود و ظهور رقبایی نظیر کشورهای: افغانستان، عربستان و بلغارستان فراهم کرده و حتی موجب شده بلغارستان به اشتباه در پرتو تبلیغات گسترده ای که در جهان انجام داده و صدها فرآورده تولیدی از این محصول به عنوان کشور اول و مطرح گردد.

وی می گوید: کشورهای رقیب با بهره گیری از مزیت‌های تولید این گل ضمن کشت آن اقدام به تولید فرآورده‌های متعدد دارویی، آرایشی بهداشتی، غذایی و… از آن نموده‌اند که اگر اقدامات لازم در زمینه‌ی حفظ بازارها انجام نگیرد، این محصول که با فرهنگ و سنت ایرانی عجین بوده بزودی توسط رقبا جایگاه و بازار خود را از دست خواهد داد.

گل‌محمدی به دلیل خاصیت بالای آنتی‌اکسیدان و ضد افسردگی در تولید فرآورده‌های دارویی مورد استفاده بسیار زیادی دارد. که متاسفانه به دلیل استفاده از روش‌های سنتی تولید و فرآوری تنها محصولی که از آن استخراج می‌شود گلاب است که آن‌هم به دلیل کیفیت پایین و ناخالص بودن در بازارهایی نظیر کشورهای عربی و آسیای جنوب شرقی و… که در صنایع غذایی کاربرد فراوان دارد مورد انتقاد مصرف کنندگان قرار گرفته است.

دکتر رستگار که یکی از تولید‌کنندگان پایه ی گل محمدی به روش کشت بافت (کشت گل‌خانه‌ای استریزه شده) است می گوید: کشور ایران خواستگاه رویش این گل می‌باشد که در حال حاضر در بیش از سه هزار هکتار تولید گل‌محمدی انجام می شود ولی به دلیل عدم سرمایه گذاری برای فرآوری محصولات نظیر: اسانس، کابرد در لوازم بهداشتی آرایشی و فرموله کردن عطر و ادکلن که در بسیاری از کشورها با استفاده از اسانس این گل انجام می‌شود، تنها محصول قابل ارائه از این سطح زیر کشت گلاب ایران آن‌هم با کیفیت بسیار پائین و گاهی نیز ناخالصی‌هایی است که در بازارها عرضه می شود و به بازار و اعتبار آن لطمه وارد می کند.

او می گوید: شستشوی خانه کعبه با گلاب کاشان را یکی از افتخارات ما ایرانی دانسته و می‌گوید: با این اوضاع تولید و بازاریابی گل‌محمدی و گلاب اگر توجه لازم صورت نگیرد دیری نخواهد گذشت که عربستان با کشت و فرآوری محصولات از گل‌محمدی که در سرزمین طائف و در شرایط دشوار آب و هوایی انجام و تولید می کنند، با گلاب خودشان اقدام به شستشوی کعبه خواهند کرد.او کشت بیوتکنولوژی تکثیر پایه گل‌محمدی را در سلامت و عاری ماندن از آفت این محصول مهم دانسته و می‌گوید: این شیوه نوین تولید همچنین باعث ایجاد باروری و تولید گل را بیشتر می‌کند و عامل ایجاد ثروت و ارزش افزوده برای تولید‌کنندگان خواهدشد. همچنین استفاده از موقعیتی که ایران در رابطه با شرایط کشت این گل وجود دارد و ارتقاء کیفیت محصول تولید شده می تواند عامل تداوم حفظ برند گل‌محمدی برای ایران باشد و این مزیت و برند را برای ایران هم‌چنان پایدارکند.
از آنجا که بازاریابی و تبلیغات مهمترین اقدام بعد از تولید است لذا حضور در نمایشگاه‌های بین المللی دنیا و عرضه‌ی تولیدات و فرآورده‌های این محصول در بسته‌بندی مناسب به طور قطع در افزایش کیفیت محصول تاثیر گذار خواهد بود .

او با ذکر نمونه هایی از کشور بلغارستان با 3 هزار هکتار مساحت برای کشت گل‌محمدی که کاشان ایران را با نام آن می شناسند و هم‌چنین برپایی مراسم مختلف که حتی از مراسم بومی ایرانی الگو برداری شده و در آن کشور بومی سازی شده و تنوع بسیار در فرآورده‌ها و بسته‌بندی مناسب از اقداماتی است که در این کشور انجام شده است و این تولیدات در قفسه های فروشگاه‌های زنجیره‌ای بلغارستان در بسته‌بندی شکیل به عنوان سوغات کشور بلغارستان عرضه می‌شود و این برای کشور ایران که خواستگاه تولید این محصول در جهان است و بیشترین سطح زیر کشت این گل را دارد یعنی 13 هزار هکتار، جای بسی تاسف است.

mbanews.ir – مریم غضنفری یکشنبه 1 شهریور1394


 

کد خبر: 81741542 (4848265) | تاریخ خبر: 09/06/1394 | ساعت: 8:57|

19

این گزارش که در شماره روز دوشنبه نهم شهریور 1394 خورشیدی ‏انتشار یافت، می خوانیم: آیا زیباتر و خوشبوتر از «گل» در جهان آفرینش وجود دارد؟ از چه رو است که شاعران بسیاری در ایران و جهان، در وصف «گل» شعرهای نغز و شیوایی سروده اند و به دوستداران آن، تقدیم کرده اند؟ اما «گل» را فقط به دلیل زیبایی های شگفت انگیزش نباید شناخت، چرا که صادرات گل و به ویژه گلاب و اسانسی که از آن به دست می آید، می تواند درآمد ارزی قابل ملاحظه ای را نصیب کشورمان کند علاوه بر آن، گل وگلاب در صنعت غذایی جایگاه بلندی دارد و شاید مهم تر از همه این ها، گلاب در آیین های جشن و عزای ایرانیان، کاربرد گسترده ای دارد.
یکی از زیباترین و مفیدترین گل هایی که در میهن مان پرورش می یابد، گل محمدی است که به آن، گل رز هم می گویند و برای تمامی دست اندرکاران پرورش گل و صنعتگران گلابگیری مایه مباهات است که خانه کعبه همه ساله با گلاب ناب و معطر ایران، شستشو می شود.
**گل در شعر و ادبیات فارسی

شاعران ایرانی از دیرباز شعرهای به یادماندنی و پراحساسی درباره «گل» سروده اند، که از آن جمله است: گل نعمتی است فرستاده از بهشت، مردم کریمتر شود اندر نعیم گل (کسایی مروزی)، یا رب این کعبه مقصود تماشاگه کیست، که مغیلان طریقش گل و نسرین من است (حافظ)، هنر به چشم عداوت بزرگتر عیب است، گل است سعدی و در چشم دشمنان خار است (سعدی) و شعرهای دیگری مانند «تاب بنفشه می دهد طره مشکسای تو، پرده غنچه می درد، خنده دلگشای تو» حافظ و «بوی گل را از که جویی از گلاب» حضرت مولانا. از شاعران معاصر هم از «گل» در آثارشان به فراوانی نام برده اند که به عنوان مثال به شعری از حسن ابراهیمی می توان اشاره کرد: «تو نسیم خوش روزگارانی، توگل محمدی بهارانی، چه کنم تا بیایی به بالینم، تو همان شفا بخش دورانی».
پرستو نصیری هم در شعری زیر عنوان «گل محمدی» چنین سروده است: «بگذار این بار/ راز سربسته عطر گل های محمدی را فاش کنم/ بیا در امتداد عطر غریب لحظه های کودکی/ باغچه ای پر از گل های محمدی بنا کنیم/ باور کن گل محمدی، یعنی ردپای پرطراوت شوق کودکی/ یعنی بوی معصومیت نگاه/ یعنی عطر خیس کاهگل کوچه/ یعنی دفتر سبز خاطرات پدر!». به گفته کارشناسان، «گل» زیباترین شعر خداوند در باغ هستی است و به مثابه اساسی ترین عنصر خیال در شعر فارسی جلو ه گر شده است، تا آنجا که از این زبان به عنوان دائره المعارف گل ها نام می برند و نیز اصطلاحات و تعابیری مانند گل گفتن و گل شنیدن، در فرهنگ ایرانیان جای دارد.
**گل در صنعت و صادرات

کارشناسان، از ایران به عنوان یکی از 10 کشور عمده تولید گل ها و گیاهان تزئینی در جهان یاد می کنند که دلایل آن را در پرورش انواع گل های رنگارنگ و زیبا در اقصی نقاط کشورمان، می توان دانست. با این حال، در حال حاضر سهم ایران در بازار 25 میلیارد دلاری صادرات گل در جهان، فقط سه دهم درصد است و از این نظر در رده یکصد و هفتم جهان قرار دارد و این در حالی است که گل های دلفریب و تماشایی کشورمان در کنار زیبایی های کم نظیر، از ارزش اقتصادی فراوانی هم برخوردار است.
بر اساس آمار اتحادیه تولید کنندگان گل و گیاه های تزئینی، درآمد ارزی کشورمان از صدور گل های تزئینی به صورت شاخه بریده و گلدانی و درخت و درختچه در سال 1392 حدود 100 میلیون دلار بوده است که امکان افزایش آن به 300 تا 500 میلیون دلار در سال وجود دارد. ضمن آن که قیمت جهانی هر 30 تا 40 شاخه گل رُز صادراتی، معادل یک بشکه نفت است.بررسی ها نشان می دهد که برخی از کشورهای واردکننده گل از ایران، آن ها را در بسته بندی ها و نام های جدید، دوباره به دیگر کشورها صادر می کنند و عراق، اوکراین، روسیه، آذربایجان و قرقیزستان، از کشورهایی به حساب می آیند که از گل های ایرانی فقط خودشان استفاده می کنند.
از سوی دیگر حدود 4 هزار و 600 هکتار از اراضی ایران زیر کشت و پرورش گل و گیاهان تزئینی است و سالانه 3 میلیارد و 825 میلیون انواع گل در اراضی مزبور پرورش داده و تولید می شود و استان های تهران، مرکزی (محلات و خمین)، مازندران، خوزستان، اصفهان، فارس، چهارمحال و بختیاری و گیلان، از مهم ترین مناطق پرورش گل در کشورمان محسوب می شوند. در کنار ارزش اقتصادی بالای پرورش گل و گیاهان تزئینی، حدود 45 هزار نفر به شکل مستقیم و 100 هزار نفر به صورت غیرمستقیم در گلزارهای کشور، کار می کنند که تا 10 برابر، قابل افزایش است.در حال حاضر افزون بر 80 درصد تجارت جهانی گل در اختیار کشورهای هلند، آلمان، فرانسه، انگلستان، ژاپن، ایتالیا و ژاپن است و درآمد هلند از صادرات گل و گیاه و بذر و پیاز گل به 7 میلیارد دلار در سال می رسد. سرانه مصرف گل در کشورهای اروپایی سالانه 200 شاخه و در ایران 5 تا 10 شاخه است و به دلیل نبود شرایط و امکانات مناسب برای صادرات، سالانه تعداد زیادی شاخه های گل در ایران از میان می رود.

**گل محمدی، سلطان گل ها!
ایران در کنار ترکیه و بلغارستان، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گل محمدی یا گل رُز در جهان محسوب می شود و گلاب، پرمصرف ترین محصول آن در کشورمان است.
دکتر ایرج رستگار ـ دبیر همایش فرصت های سرمایه گذاری با گل محمدی، که به تازگی با حضور تنی چند از کارشناسان خارجی در برج میلاد تهران برگزار شد، با تأکید بر این که جهانیان گل محمدی را سلطان گل ها می نامند و اسانس آن «طلای مایع» نام گرفته است و جایگاه ویژه ای در اقتصاد جهانی کشاورزی دارد، می افزاید: ایران رکوردار پرورش گل محمدی در جهان است، اما در تولید گران قیمت ترین فرآورده های حاصل از آن که «کانکریت رُز» و «ابسلوت رُز» نام دارند، متاسفانه جایگاهی ندارد و دلیل آن هم تولید نشدن این 2 محصول در کشورمان است.

دکتر رستگار با یادآوری این که گلاب شاخص ترین محصول تولیدی از گل محمدی در ایران است که نازل ترین قیمت را در قیاس با سایر محصولات گل محمدی نظیر اسانس تام کانکریت و ابسلوت رُز دارد، می گوید: صنعت گل محمدی در ایران کاستی های قابل توجهی دارد که از جمله به عدم توجه به پیشینه و تجربه تاریخی آن، می توان اشاره کرد. در حالی که جابرابن حیان، مخترع دستگاه تقطیر در جهان است و ابوعلی سینا از گل محمدی و فرآورده های آن، برای مداوای بیماران استفاده می کرده است، ولی در هیچیک از شهرهایی که گل محمدی کاشت می شود، نامی از آنان نیست.
وی با تأکید بر ضرورت تاسیس موزه ملی گل محمدی در ایران و پرداختن به سابقه چند هزار ساله پرورش این گل در کشورمان، اضافه می کند: بیشترین حجم کاشت نهال های گل محمدی در ایران با غیرعلمی ترین و منسوخ ترین روش های تکثیر که همانا پاجوش است، انجام می گیرد که نه فقط گسترش آلودگی های خاک را در پی دارد،

بلکه با ناگیرایی بیش از 50 درصد به ناهمگنی گلستان ها می انجامد که کارکردهای اقتصادی پائینی دارد و این در حالی است که به سادگی می توان با تکثیر گل محمدی به شیوه کشت بافتی، همراه با دستیابی به تولید بالا، کاستی های یاد شده را نیز پوشاند، ضمن آن که برپایی جشنواره های ملی و بین المللی و همسو با در هم شکستن فقر اطلاعاتی و افزایش آگاهی های کارشناسان و بهره برداران، از جمله اقدام های ارزشمند در دستیابی به موقعیت های جهانی همسنگ با سطح زیرکشت گل محمدی در ایران است.

**تولید گلاب از گل محمدی
دکتر عبدالرسول ابراهیم آبادی ـ متخصص شیمی دارویی و دانشیار دانشگاه کاشان با بیان این که در ایران افزودن بر 7 هزار گونه گل پرورش داده می شود که از جمله به گل محمدی با دیگر نام های گل سرخ، رُز و گل گلاب می توان اشاره کرد، اظهار می دارد: از آنجا که یک محقق انگلیسی به نام آقای «میلر» برای اولین بار گل محمدی (رُز) را در «دمشق» پایتخت سوریه دیده و جمع آوری کرده، نام جهانی آن «داماش روزا» انتخاب شده است و به لحاظ لطافت، بوی بسیار خوش و ارزش والای اقتصادی، برای گل محمدی القابی مانند ملکه گل ها، سلطان اسانس گل ها و رایحه ها و ملکه عطرها به کار می رود.

وی با یادآوری ارزش، قداست و کاربرد وسیعی که گلاب نزد مسلمانان و به وی‍ژه ایرانیان دارد، می افزاید: در کشورمان بیش از 90 درصد گل های محمدی تولیدی به مصرف تهیه گلاب می رسد و این در حالی است که امروزه در جهان محصولات فرآوری شده گل محمدی از قبیل اسانس، کانکریت رُز، روغن حاصل از سیال فوق بحرانی و غنچه و گلبرگ های خشک شده گل محمدی، ارزش اقتصادی چشمگیری دارد.
دکتر ابراهیم آبادی با یادآوری این که گلاب قدیمی ترین محصول گل محمدی در ایران است و پیشینه تولید آن به حدود یک هزار سال قبل باز می گردد، به ارزش غذایی گلاب اشاره می کند و می گوید: گلاب به دلیل مصارف بالای غذایی، در حجم های 400 سانتیمتر مکعب تا 20 لیتری به بازار عرضه می شود، اما به دلیل مصارف آرایشی در کشورهایی مانند ترکیه و بلغارستان، بسته بندی گلاب معمولاً از نیم لیتر تجاوز نمی کند و در ظروف کم حجم، عرضه می شود.

**ارزش اقتصادی اسانس گلاب

دکتر ابراهیم آبادی با بیان این مطلب که بسته بندی گلاب ایران به دلیل نامناسب بودن آن پاسخگوی نیازهای امروز جهانی نیست، از اسانس گل محمدی به عنوان یکی از محصولات پرارزش آن یاد می کند و توضیح می دهد: اسانس اول گل محمدی با تقطیر گلبرگ های تازه این گل و ترکیب آن با آب به دست می آید و از تقطیر دوم. اسانس غلیظ تری حاصل می شوند، همچنین فرآورده «کانکریت رُز» به روش شیمیایی و با استفاده از حلال هایی نظیر هگزان به وجود می آید که برای تولید یک کیلوگرم آن، به حدود 350 کیلوگرم گلبرگ های تازه گل محمدی نیاز است. از سوی دیگر «ابسلوت» یا روغن مطلق رُز، مایع ارغوانی رنگ خوشرنگی است که از اضمحلال کانکریت رُز در اتانل و صاف و تغلیظ آن، به تولید می رسد. روغن حاصل از گل محمدی به روش سیال فوق بحرانی نیز محصول جدیدی از این گل است که علیرغم تقاضای بالای جهانی، متاسفانه در ایران تولید نمی شود.
دانشیار دانشگاه کاشان با اشاره به این که غنچه و گلبرگ های خشک شده گل محمدی فاقد اسانس است و در کشورهایی مانند ژاپن علاقه مندان بسیاری دارد و به مصارف آرایشی و بهداشتی می رسد، می افزاید: در حال حاضر در 12 تا 15 هزار هکتار از اراضی 10 استان کشورمان حدود 35 هزار تن در سال گل محمدی برداشت و به 10 هزار تن گلاب تبدیل می شود که به مصارف داخلی و صادرات می رسد.

وی با یادآوری مصرف گلاب در ایران به عنوان چاشنی و افزودنی های غذایی و این که در هیچ کشوری مثل ایران گلاب تا این اندازه مصارف عمومی ندارد، اضافه می کند: به عنوان مثال برای تولید هر 100 کیلوگرم گز اصفهان 3 تا 4 لیتر گلاب به مصرف می رسد و مصرف اسانس گلاب فقط در مورد یاد شده حدود 600 کیلوگرم در سال است. همچنین در صنعت بستنی ایران، سالانه 1700 کیلوگرم اسانس گلاب به مصرف می رسد.
دکتر ابراهیم آبادی صنعت شیرینی های سنتی و صنعتی، برخی نوشیدنی ها و اسپری گلاب برای خوشبوکردن فضای مساجد، مجالس و منازل را از دیگر مصارف گلاب در ایران ذکر می کند و می افزاید: گلاب خاصیت ضد افسردگی هم دارد و از اینرو استفاده از آن در مجالس عزاداری، توصیه شده است.

**صادرات 40 میلیون دلاری گلاب

دکتر ابراهیم آبادی با یادآوری این که ارزش صادرات گلاب ایران در سال 1392 حدود 40 میلیون دلار برآورد شده است و به دلیل بازار خوب این محصول در حال حاضر شرکت های گلابگیری در کاشان با کمبود گل محمدی روبه رو هستند و در صورت رفع این مشکل قادرند میزان تولید خود را 2 برابر کنند، می افزاید: نبود تنوع در تولید فرآورده های گلاب و بسته بندی آن و نیز حجم زیاد گلاب عرضه شده به بازار، از جمله چالش های صنعت پرورش گل محمدی است و حساسیت گلاب به گرما، سرما، نور و آلودگی های میکروبی، حمل و نقل و نگهداری گلاب درحجم های بالا، امکان پذیر بودن تقلب در تولید گلاب در حد زیاد و همچنین استفاده از ظروف پلاستیکی برای نگهداری گلاب، از دیگر مشکلات صنعت پرورش گل محمدی و گلابگیری در ایران است.
دانشیار دانشگاه کاشان همچنین می گوید: هر لیتر گلاب استاندارد فقط 120 میلی گرم اسانس دارد و بقیه اش آب است و هر کیلوگرم اسانس نیز برابر با 3.8 تن گلاب و تقریباً معادل یک کامیون از آن است و از اینرو تغییر الگوی مصرف و تبدیل گلاب به اسانس آن، ضرورت دارد.

دکتر ابراهیم آبادی با تأکید بر این که قیمت جهانی گل محمدی از گران ترین گل ها است و گلاب علاوه بر مصارف شخصی، در صنایع غذایی، دارویی، بهداشتی و آرایشی هم مصرف دارد، می گوید: هر گرم اسانس گلاب تولیدی بلغارستان حدود 56 دلار و در بسته بندی های 5.2 گرمی در استرالیا 59 دلار به فروش می رسد که بیانگر ضرورت فعال تر شدن صنعت تولید اسانس گلاب و فرآورده های متنوع آن، در ایران است.
این متخصص شیمی دارویی با یادآوری مزایای تولید اسانس گلاب از قبیل حجم کم و امکان بسته بندی های مناسب آلومینیومی و شیشه ای آن، پیشگیری از آلودگی های میکروبی، امکان توزین و برداشت دقیق، استانداردسازی محصول و اعمال نظارت و کنترل های دقیق بر کیفیت تولید، امکان تهیه گلاب با غلظت های دلخواه و استفاده در صنایع گوناگون و مصارف شخصی، می افزاید: گلاب گل محمدی حاصل تقطیر گیاه آن به وسیله آب است که با اسانس گلاب تفاوت دارد، اما متاسفانه گاهی گلاب را به نام اسانس گلاب می فروشند، امروزه از اسانس گلاب به صورت محلول قطره ای و یا افشره، به عنوان داروی آرام بخش و ضد افسردگی استفاده می کنند و چنین استفاده هایی از اسانس گلاب، می تواند بازارهای کشورهای پرجمعیت آسیایی را در اختیار محصولات ایران قرار دهد.دکتر ابراهیم آبادی با اشاره به نام عربی گلاب، توضیح می دهد: گلاب به زبان عربی «زیت الورد»، در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس مشتریان فراوانی دارد و در صورت فرآوری نهایی اسانس و فروش محصولات آن، تا 40 برابر می تواند ارزش افزوده و درآمد ایجاد کند.

**ایران، موطن اصلی گل محمدی
پروفسور «اچ.بایدار» از شهر «اسپارتا» ترکیه با یادآوری این که ایران، ترکیه و بلغارستان 3 کشور تولیدکننده عمده گل محمدی هستند و «اسپارتا» به شهر گل ترکیه معروف است، می گوید: علیرغم پرورش گل محمدی که در ایران سابقه طولانی دارد، کاشت این گل در اسپارتای ترکیه به 125 سال قبل باز می گردد و در حال حاضر حدود 50 درصد از اسانس گل محمدی جهان، در اسپارتا تولید می شود.
وی با تأکید بر این که ایران موطن اصلی گل محمدی در دنیا است، به تشریح باغ های گل محمدی در ترکیه می پردازد و با تأکید بر این که روش های قدیمی کشت گل محمدی باید تغییر کند و به روز شود، اظهار می دارد: برای حفظ محیط زیست، مصرف آفت کش های شیمیایی در اغلب گلزارهای ترکیه ممنوع شده است و در مجموع 6 کارخانه فرآوری گل محمدی در قالب شرکت های تعاونی و 20 شرکت خصوصی در شهر اسپارتای ترکیه فعالند.

در دوران عثمانی از گل محمدی بیشتر برای تولید شربت گلاب رقیق شده و شیرینی پزی استفاده می شد، اما در حال حاضر با استفاده از اسانس گل محمدی 75 نوع محصول آرایشی و بهداشتی در اسپارتا تولید و صادر می شود.
پروفسور بایدار، با بیان ضرورت فرآوری گلاب و اسانس آن برای مصارف آرایشی و بهداشتی در ایران می گوید: زحمت تولید گلاب و اسانس های آن را ما می کشیم، اما در واقع اروپائیان سود آن را می برند و به همین دلیل فرآوری گلاب را باید خودمان انجام دهیم.
وی ایران را یکی از مراکز مهم پرورش گل در جهان می داند و با یادآوری پژوهش های ارزشمند ایرانیان در مواردی مانند آنالیز گل ها و تنوع ژنتیکی آن ها، اظهار می دارد: ما روش های تقطیر و اسانس گرفتن از گل ها را از ایرانیان یاد گرفته ایم و حال که با کیفیت ترین گلاب های جهان در ایران تولید می شود، ادامه روش های سنتی گلابگیری به صرفه و صلاح شما نیست و روش هایی مانند کشت بافتی گل محمدی، باید مورد توجه قرار گیرد.
پروفسور بایدار همچنین می گوید: امروزه در جهان با تغییرات ژنتیکی موفق شده اند گل های زینتی بسیار زیبایی را تولید کنند، اما این گل ها بوی خوش گل های طبیعی را ندارند و در شرایطی که دانشمندان می کوشند گل های تزئینی را با اسانس های شیمیایی بودار کنند، بعید است که این بو بتواند مشابه بوی گل های طبیعی باشد.
وی با اشاره به حفظ برخی از واحدهای تولید سنتی گلاب در اسپارتای ترکیه می افزاید: در حال حاضر این واحدها برای بازدید گردشگران، آماده شده است و در کشور دوست و همسایه ما ایران هم ضمن توسعه صنعتی شدن گلابگیری و تولید اسانس آن، تعدادی از واحدهای سنتی گلابگیری را می توان به همان شکل حفظ کرد تا مورد بازدید گردشگران قرار گیرد.

*منبع: روزنامه اطلاعات


کد خبر: 81725949 (4826810) | تاریخ خبر: 28/05/1394 | ساعت: 15:37|

قائم مقام معاون باغبانی وزیر جهادکشاورزی خبر داد:

 

57

 به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، جهانگیر عرب در حاشیه نخستین همایش فرصت های سرمایه گذاری با گل محمدی کشت بافتی که در سالن سعدی برج میلاد برگزار شد، گفت: ایران با تولید 15 هزار هکتار گل محمدی حدود 27 هزار تن محصول تولید می کند که ارزش صادراتی آن از محل اسانس و گلاب معادل 40 میلیون دلار در سال است.
وی افزود: مطابق برنامه ششم توسعه در قالب طرحی با عنوان ‘توسعه باغ ها و گیاهان دارویی در اراضی شیبدار با تأکید بر گل محمدی’ میزان تولید این محصول به سه برابر وضعیت فعلی خواهد رسید.
وی خاطرنشان کرد: مطابق این برنامه، سطح زیرکشت گل محمدی در کشور به 45 هزار هکتار و تولیدی معادل بیش از 80 هزار تن می رسد.
عرب ادامه داد: تنوع در فرآورده های گل محمدی از برنامه هایی است که در وزارت جهادکشاورزی دنبال می شود و علاوه بر آن، تولید زنجیره ای گل محمدی و حمایت از واحدهای کشت بافتی از دیگر برنامه های این طرح خواهد بود.

** صادرات گل محمدی به 10 کشور دنیا
قائم مقام معاون باغبانی وزیر جهادکشاورزی تصریح کرد: در حال حاضر اسانس، گلاب، گل خشک و برگ های گل محمدی به 10 کشور دنیا از جمله ژاپن، اروپا، چین و غیره صادر می شود و برنامه داریم که آن را توسعه دهیم.
وی یادآور شد: از هر سه کیلوگرم گل محمدی، یک کیلوگرم گلاب استحصال می شود که در برنامه داریم با تنوع در فرآورده ها بتوانیم علاوه بر گلاب، سایر محصولات را استحصال و تولید کنیم.
عرب تأکید کرد: متوسط سطح زیرکشت گل محمدی در کشور یک هکتار است که این میزان در برنامه ششم توسعه افزایش خواهد یافت و علاوه بر آن، در اراضی شیبدار نیز قصد داریم بتوانیم توسعه این گل را داشته باشیم تا علاوه بر پیشگیری از هدرروی روان آب ها، سطح سفره های آب زیرزمینی نیز با هدایت آب توسط ریشه های این گیاه افزایش یابد.
وی اظهار داشت: دنیا برای توسعه گیاهانی چون گل محمدی، کشت متراکم را پیش گرفته اما از آنجا که ایران کشوری چهارفصل است، شرایط بهتری در اختیار است که بتوانیم مطابق برنامه ششم و هفتم توسعه، سیاست هایی را برای انتقال 500 هزار هکتار از فضاهای باز کشور به سطح گلخانه ها داشته باشیم.

عرب گفت: صرفه جویی سه میلیارد مترمکعبی آب در صورت افزایش کشت متراکم حاصل خواهد شد و علاوه بر آن تولید باکیفیتی رقم می خورد و همچنین تولید از یک میلیارد گل شاخه بریده کنونی به دو میلیارد شاخه افزایش پیدا می یابد.
وی افزود: وزارت جهادکشاورزی برای طرح هایی که سود اقتصادی و توجیه فنی داشته باشد، تسهیلات ارزان قیمت قائل است تا بتواند توسعه کشت این گیاه را افزایش دهد.

** جای خالی تولیدکنندگان کانگریت و ابسلوت در کشور
قائم مقام معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در حال حاضر گلاب و اسانس از مهم ترین فرآورده های گل محمدی هستند و کانگریت و ابسلوت که استفاده های دارویی دارند، در کشور ما امکان تولید ندارند که امیدواریم بخش خصوصی بتواند در این زمینه فعال تر عمل کند.
عرب ادامه داد: توسعه کشت گل محمدی با نهال های کشت بافتی به حفظ آب و مدیریت سفره های آب زیرزمینی کمک می کند و علاوه بر آن، تولید را افزایش می دهد.
وی تصریح کرد: وزارت جهادکشاورزی با پژوهشکده گل و گیاهان زینتی و مرکز تحقیقاتی در این باره اقدام هایی را در دست انجام دارد که امیدواریم با تبادل اطلاعات این مراکز با محققان خارجی بتوانیم گام های مؤثرتری در این بخش برداریم.
عرب درباره تفاوت گل محمدی و رز، یادآور شد: تمام این گل ها از یک خانواده به نام رزاسه هستند، اما تنوع ارقام موجود باعث شده به نام های مختلفی مشهور باشند.
وی تأکید کرد: بیش از 750 رقم گل در خانواده رزاسه وجود دارد که 10 تا 12 رقم آن تجاری سازی شده و داری تنوع رنگی بالایی است.
عرب درباره توسعه کشت گیاهان دارویی و گل محمدی پس از تحریم، اظهار داشت: در حال حاضر با 10 کشور دنیا در صادرات این فرآورده ها همکاری داریم که به دنبال متنوع سازی آن هستیم.
وی در پایان گفت: بسیاری از کشورهای اروپایی به دنبال وصل شدن به بازار گل و گیاه ایران هستند که امیدواریم بتوانیم بازارهای صادراتی را در این بخش تنوع بخشیم.

** فراخوان بخش خصوصی برای تولید ابسلوت و کانگریت/ دومین همایش بین المللی، شش ماه بعد با حضور محققان فرانسه و آلمان
دبیر نخستین همایش فرصت های سرمایه گذاری با گل محمدی کشت بافتی در حاشیه این همایش گفت: این نخستین همایشی است که توسط تنها شرکت تولیدکننده گل محمدی به روش کشت بافتی در حد تجاری برگزار شده و امیدواریم که بتوانیم تجارب خود را با کشورهای صاحب نام افزایش دهیم.
ایرج رستگار افزود: برنامه ریزی شده که در شش ماه آینده شاهد برگزاری دومین همایش با حضور محققانی از کشورهای فرانسه و آلمان باشیم تا بتوانیم خلاءهای موجود را پر کنیم.
وی خاطرنشان کرد: تولید کشت بافتی گل محمدی کمک می کند که گیاهانی مقاوم به کم آبی سالم و عاری از هرگونه ویروس تولید شود و در این راستا با مراکز پژوهشی در این زمینه تبادل تجارب داشته ایم.
رستگار ادامه داد: گل محمدی در جهان به نام سلطان گل ها مشهور است و به اسانس آن نیز ‘طلای مایع’ اتلاق می شود، اما متأسفانه کانگریت و ابسلوت که مهم ترین و باارزش ترین مواد تولیدشده از این گل است، در ایران امکان تولید ندارد.
وی تصریح کرد: دانش و امکانات کافی برای تولید این مواد باارزش در کشور وجود ندارد و لازم است بخش خصوصی فعال تر عمل و بتواند در این زمینه اقدام کند.

** تلاش می کنیم پنجره های جدید به روی گل محمدی در کشور باز شود
دبیر نخستین همایش فرصت های سرمایه گذاری با گل محمدی کشت بافتی یادآور شد: در حال حاضر کشورهای ترکیه و بلغارستان بیشترین حجم تولید مواد فوق را دارند و این همایش نیز تلاش می کند پنجره های جدیدی را در حوزه فرآوری گل محمدی باز کند.
رستگار تأکید کرد: ترکیه با آنکه در زمینه گل محمدی سابقه بسیار کمی دارد، اما آموزه های نوینی داشته که توانسته در این بخش موفق عمل کند.
وی اظهار داشت: متأسفانه در حوزه دانشگاهی، پایان نامه های اندکی در زمینه گل محمدی دیده شده و بهره وری نیز در این بخش بسیار پایین است. علاوه بر آن، در حوزه صادراتی نیز با مشکلات مختلفی روبه رو هستیم، اما امیدواریم با کمک های وزارت جهادکشاورزی با توسعه کشت این گیاه در اراضی شیبدار، علاوه بر افزایش بهره وریف تولید مناسبی را رقم بزنیم.
رستگار گفت: گل محمدی دیم بوده و می تواند بدون استفاده از آب زیادی حتی در اماکن شهری نیز کشت شود.
وی از نبود موزه گل محمدی در کشور با وجود آنکه مهد آن در ایران است، گلایه کرد و افزود: در حوزه فرهنگی به جایگاه داشته های ایران اهمیت کمی داده شده، همان گونه که روز مولانا توسط کشور ترکیه پیشنهاد شد و افغانستان آن را حمایت کرد و ایران تنها نظاره گر این روز است.
دبیر نخستین همایش فرصت های سرمایه گذاری با گل محمدی کشت بافتی، خاطرنشان کرد: امیدواریم فرهنگ جامعه به اندازه ای غنا پیدا کند که داشته های ایرانی که در بازارهای بین المللی معروف است، صاحب جایگاه شود.
گفتنی است، نخستین همایش فرصت های سرمایه گذاری با گل محمدی کشت بافتی تا بعد از ظهر امروز با سخنرانی میهمانان خارجی ادامه خواهد داشت.


12

خبرگزاری تسنیم: قائم‌مقام معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایران با ۱۵ هزار هکتار گل محمدی حدود ۲۷ هزار تن محصول تولید می‌کند که ارزش صادراتی آن از محل اسانس و گلاب معادل ۴۰ میلیون دلار در سال است. نسخه قابل چاپ به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، جهانگیر عرب در حاشیه نخستین همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری با گل محمدی کشت بافتی که در سالن سعدی برج میلاد برگزار شد، افزود: مطابق برنامه ششم توسعه در قالب طرحی با عنوان “توسعه باغ‌ها و گیاهان دارویی در اراضی شیبدار با تأکید بر گل محمدی” میزان تولید این محصول به سه برابر وضعیت فعلی خواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد: مطابق این برنامه، سطح زیر کشت گل محمدی در کشور به 45 هزار هکتار و تولیدی معادل بیش از 80 هزار تن می‌رسد.

عرب ادامه داد: تنوع در فرآورده‌های گل محمدی از برنامه‌هایی است که در وزارت جهاد کشاورزی دنبال می‌شود و علاوه بر آن، تولید زنجیره‌ای گل محمدی و حمایت از واحدهای کشت بافتی، از دیگر برنامه‌های این طرح خواهد بود.

صادرات گل محمدی به 10 کشور دنیا

قائم‌مقام معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: در حال حاضر صادرات اسانس، گلاب، گل خشک و برگ‌های گل محمدی به 10 کشور دنیا ازجمله ژاپن، اروپا، چین و… صادر می‌شود و در برنامه داریم که آن را توسعه دهیم.

وی یادآور شد: از هر سه کیلوگرم گل محمدی، یک کیلوگرم گلاب استحصال می‌شود که در برنامه داریم با تنوع در فرآورده‌ها بتوانیم علاوه بر گلاب، سایر محصولات را استحصال کنیم.

 

عرب تأکید کرد: متوسط سطح زیر کشت گل محمدی در کشور یک هکتار است که در برنامه ششم توسعه افزایش خواهد یافت و علاوه بر آن، در اراضی شیبدار نیز قصد داریم بتوانیم توسعه این گل را داشته باشیم تا علاوه بر آنکه از روان‌آب‌ها جلوگیری شود، سطح سفره‌های آب زیرزمینی نیز با هدایت آب توسط ریشه‌های این گیاه افزایش یابد.

وی اظهار داشت: دنیا برای توسعه گیاهانی چون گل محمدی، کشت متراکم را پیش گرفته است، اما از آنجا که ایران کشوری چهارفصل است، شرایط بهتری در اختیار است که بتوانیم مطابق برنامه ششم و هفتم توسعه، سیاست‌هایی را برای انتقال 500 هزار هکتار از فضاهای باز کشور به سطح گلخانه‌ها داشته باشیم.

وی در ادامه افزود: وزارت جهاد کشاورزی برای طرح‌هایی که سود اقتصادی و توجیه فنی داشته باشد، تسهیلات ارزان‌قیمت قائل است تا بتواند توسعه کشت این گیاه را افزایش دهد.

قائم‌مقام معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در حال حاضر گلاب و اسانس از مهم‌ترین فرآورده‌های گل محمدی هستند و کانگریت و ابسلوت که استفاده‌های دارویی دارند، در کشور امکان تولید ندارند که امیدواریم بخش خصوصی بتواند در این زمینه فعال‌تر عمل کند.

عرب ادامه داد: توسعه کشت گل محمدی با نهال‌های کشت بافتی به حفظ آب و مدیریت سفره‌های آب زیرزمینی کمک می‌کند و علاوه بر آن، تولید را افزایش می‌دهد.

 

وی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی با پژوهشکده گل و گیاهان زینتی و مرکز تحقیقاتی در این باره اقدام‌هایی را در دست انجام دارد که امیدواریم با تبادل اطلاعات این مراکز با محققان خارجی بتوانیم گام‌های مؤثرتری در این بخش برداریم.عرب درباره تفاوت گل محمدی و رز یادآور شد: تمامی این گل‌ها از یک خانواده به نام رزاسه هستند، اما تنوع ارقام موجود باعث شده به نام‌های مختلفی مشهور باشند.

 

وی تأکید کرد: بیش از 750 رقم گل در خانواده رزاسه وجود دارد که 10 تا 12 رقم آن تجاری‌سازی شده و داری تنوع رنگی بالایی است.

عرب درباره توسعه کشت گیاهان دارویی و گل محمدی پس از تحریم اظهار داشت: در حال حاضر با 10 کشور دنیا در صادرات این فرآورده‌ها همکاری داریم که به دنبال متنوع‌سازی آن هستیم.


 

چهارشنبه, 28 مرداد 1394 ساعت 13:21

با برگزاری همایش سرمایه‌گذاری با گل‌محمدی کشت بافتی

13

همایش “سرمایه‌گذاری با گل‌محمدی کشت بافتی” در راستای گشودن پنجره‌های جدید اقتصادی در مردادماه 94 در برج میلاد تهران برگزار می‌شود.

مدیر مرکز بیوتکنولوژی دکتر رستگار امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با بیان اینکه ایران با سه‌هزار سال سابقه، از قدیمی‌ترین تولیدکنندگان گل‌محمدی در جهان است، گفت: در میان نقاط مختلف جهان، ایران از مستعدترین سرزمین‌ها در زمینه تکثیر این گل است، به‌گونه‌ای که جای‌جای این سرزمین قابلیت تبدیل به گلستان محمدی را دارا است.

ایرج رستگار با اشاره به فرآورده‌های باارزش و اقتصادی گل‌محمدی همچون کانکریت رز (Rose Concrete)، اسانس مطلق رز (Absolute Rose Oil)، اسانس تام (Liquid Gold) و فروش گلبرگ‌های آن افزود: فرآورده‌های گل‌محمدی از زیرساخت‌های بنیادی صنایع دارویی – غذایی و بهداشتی – آرایشی است و نگهداری کم‌هزینه و مقاومت بالای این گل، آن را برجسته می‌سازد.

وی با اعلام اینکه این مرکز از تخصصی‌ترین مراکز بیوتکنولوژی کشور در حوزه تولید و تکثیر گل‌محمدی کشت بافتی، از برگزاری “همایش سرمایه‌گذاری با گل‌محمدی کشت بافتی” در مردادماه 94 در برج میلاد تهران خبر داد و خاطرنشان کرد: در کشور از فرآورده‌های گل‌محمدی استقبال نشده است و صرفاً گلاب‌گیری انجام می‌شود که ارزش اقتصادی پایینی دارد.

مدیر مرکز بیوتکنولوژی دکتر رستگار با اعلام اینکه تمام سرزمین ایران جایگاه این گل است، دلایل عدم پیشرفت در تولید این محصول را عدم کاشت و برداشت علمی دانست و ادامه داد: این مرکز بیوتکنولوژی برای نخستین‌بار در

ایران به تولید گل‌محمدی کشت بافتی در شمارگان انبوه پرداخته است و پایه‌های کشت بافتی را در شهرهای تهران، کرج، فیروزکوه، صفادشت، بیرجند و خراسان‌های شمالی، جنوبی و رضوی کشت شده است.

رستگار تصریح کرد: همایش “سرمایه‌گذاری با گل‌محمدی کشت بافتی” در راستای افزایش کاشت گل‌محمدی کشت بافتی مقاوم به کم‌آبی در زمین‌های نامرغوب در شمارگان انبوه، صادرات گل‌محمدی و گیاهان دارویی، گل‌های زینتی و پایه‌های میوه‌های دانه‌دار و هسته‌دار، ایجاد مراکز و آزمایشگاه‌های کشت بافت گل‌محمدی و تولید در آزمایشگاه و ارائه پروتکل تکثیر گل‌محمدی کشت بافتی برگزار خواهد شد.

وی با عنوان اینکه قیمت هر کیلوگرم گلبرگ گل‌محمدی سال گذشته 12 هزار تومان بوده و در سال جاری نیز امکان افزایش قیمت تا 15 هزار تومان را دارد، یادآور شد: در هر هکتار، با آبیاری هفت تن گلبرگ و بدون آبیاری دو تن گلبرگ برداشت خواهد شد، در صورت برداشت متوسط سه تن گلبرگ از هر هکتار با قیمت حداقل 12 هزار تومان درآمد حاصل از هر هکتار گل‌محمدی 36 میلیون تومان خواهد بود.

رستگار توانایی کشت این گل در زمین‌های نامرغوب را ویژگی مثبت آن دانست و از پرداخت یارانه به پایه‌های گل‌محمدی خبر داد و تأکید کرد: هر پایه با قیمت دوهزار و 500 تومان توزیع می‌شود که دولت برای هر پایه یک‌هزار و 500 تومان یارانه پرداخت می‌کند.

 

 


 

14

قائم‌مقام معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی امروز در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) در حاشیه نخستین همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری با گل محمدی کشت بافتی که در سالن سعدی برج میلاد برگزار شد، گفت: ایران با تولید 15 هزار هکتار گل محمدی حدود 27 هزار تن محصول تولید می‌کند که ارزش صادراتی آن از محل اسانس و گلاب معادل 40 میلیون دلار در سال است.

جهانگیر عرب افزود: مطابق برنامه ششم توسعه در قالب طرحی با عنوان “توسعه باغ‌ها و گیاهان دارویی در اراضی شیبدار با تأکید بر گل محمدی” میزان تولید این محصول به سه برابر وضعیت فعلی خواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد: مطابق این برنامه، سطح زیر کشت گل محمدی در کشور به 45 هزار هکتار و تولیدی معادل بیش از 80 هزار تن می‌رسد.

عرب ادامه داد: تنوع در فرآورده‌های گل محمدی از برنامه‌هایی است که در وزارت جهاد کشاورزی دنبال می‌شود و علاوه بر آن، تولید زنجیره‌ای گل محمدی و حمایت از واحدهای کشت بافتی، از دیگر برنامه‌های این طرح خواهد بود.

صادرات گل محمدی به 10 کشور دنیا

قائم‌مقام معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در حال حاضر صادرات اسانس، گلاب، گل خشک و برگ‌های گل محمدی به 10 کشور دنیا ازجمله ژاپن، اروپا، چین و… صادر می‌شود و در برنامه داریم که آن را توسعه دهیم.

وی یادآور شد: از هر سه کیلوگرم گل محمدی، یک کیلوگرم گلاب استحصال می‌شود که در برنامه داریم با تنوع در فرآورده‌ها بتوانیم علاوه بر گلاب، سایر محصولات را استحصال کنیم.

عرب تأکید کرد: متوسط سطح زیر کشت گل محمدی در کشور یک هکتار است که در برنامه ششم توسعه افزایش خواهد یافت و علاوه بر آن، در اراضی شیبدار نیز قصد داریم بتوانیم توسعه این گل را داشته باشیم تا علاوه بر آنکه از روان‌آب‌ها جلوگیری شود، سطح سفره‌های آب زیرزمینی نیز با هدایت آب توسط ریشه‌های این گیاه افزایش یابد.

وی اظهار داشت: دنیا برای توسعه گیاهانی چون گل محمدی، کشت متراکم را پیش گرفته است، اما از آنجا که ایران کشوری چهارفصل است، شرایط بهتری در اختیار است که بتوانیم مطابق برنامه ششم و هفتم توسعه، سیاست‌هایی را برای انتقال 500 هزار هکتار از فضاهای باز کشور به سطح گلخانه‌ها داشته باشیم.

عرب همچنین گفت: صرفه‌جویی سه میلیارد مترمکعبی آب در صورت افزایش کشت متراکم حاصل خواهد شد و علاوه بر آن تولید باکیفیتی رقم می‌خورد و همچنین تولید از یک میلیارد گل شاخه‌بریده کنونی به دو میلیارد شاخه افزایش پیدا می‌کند.

وی در ادامه افزود: وزارت جهاد کشاورزی برای طرح‌هایی که سود اقتصادی و توجیه فنی داشته باشد، تسهیلات ارزان‌قیمت قائل است تا بتواند توسعه کشت این گیاه را افزایش دهد.

جای خالی تولیدکنندگان کانگریت و ابسلوت در کشور

قائم‌مقام معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در حال حاضر گلاب و اسانس از مهم‌ترین فرآورده‌های گل محمدی هستند و کانگریت و ابسلوت که استفاده‌های دارویی دارند، در کشور امکان تولید ندارند که امیدواریم بخش خصوصی بتواند در این زمینه فعال‌تر عمل کند.

عرب ادامه داد: توسعه کشت گل محمدی با نهال‌های کشت بافتی به حفظ آب و مدیریت سفره‌های آب زیرزمینی کمک می‌کند و علاوه بر آن، تولید را افزایش می‌دهد.

وی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی با پژوهشکده گل و گیاهان زینتی و مرکز تحقیقاتی در این باره اقدام‌هایی را در دست انجام دارد که امیدواریم با تبادل اطلاعات این مراکز با محققان خارجی بتوانیم گام‌های مؤثرتری در این بخش برداریم.

عرب درباره تفاوت گل محمدی و رز یادآور شد: تمامی این گل‌ها از یک خانواده به نام رزاسه هستند، اما تنوع ارقام موجود باعث شده به نام‌های مختلفی مشهور باشند.

وی تأکید کرد: بیش از 750 رقم گل در خانواده رزاسه وجود دارد که 10 تا 12 رقم آن تجاری‌سازی شده و داری تنوع رنگی بالایی است.

عرب درباره توسعه کشت گیاهان دارویی و گل محمدی پس از تحریم اظهار داشت: در حال حاضر با 10 کشور دنیا در صادرات این فرآورده‌ها همکاری داریم که به دنبال متنوع‌سازی آن هستیم.

وی در پایان گفت: بسیاری از کشورهای اروپایی به‌دنبال وصل شدن به بازار گل و گیاه ایران هستند که امیدواریم بتوانیم بازارهای صادراتی را در این بخش تنوع بخشیم.

گفتنی است، نخستین همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری با گل محمدی کشت بافتی تا بعد از ظهر امروز با سخنرانی میهمانان خارجی ادامه خواهد داشت.

خبرنگار: مژگان ستار


 

 

15

دبیر نخستین همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری با گل محمدی کشت بافتی امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) در حاشیه این همایش گفت: این نخستین همایشی است که توسط تنها شرکت تولیدکننده گل محمدی به روش کشت بافتی در حد تجاری برگزار شده است و امیدواریم که بتوانیم تجارب خود را با کشورهای صاحب‌نام افزایش دهیم.

ایرج رستگار افزود: برنامه‌ریزی شده است که در شش ماه آینده شاهد برگزاری دومین همایش با حضور محققانی از کشورهای فرانسه و آلمان باشیم تا بتوانیم خلاءهای موجود را پر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: تولید کشت بافتی گل محمدی کمک می‌کند که گیاهانی مقاوم به کم‌آبی سالم و عاری از هرگونه ویروس تولید شود و در این راستا با مراکز پژوهشی در این زمینه تبادل تجارب داشته‌ایم.

رستگار ادامه داد: گل محمدی در جهان به نام سلطان گل‌ها مشهور است و به اسانس آن نیز “طلای مایع” اتلاق می‌شود، اما متأسفانه کانگریت و ابسلوت که مهم‌ترین و باارزش‌ترین مواد تولیدشده از این گل است، در ایران امکان تولید ندارد.

وی تصریح کرد: دانش و امکانات کافی برای تولید این مواد باارزش در کشور وجود ندارد و لازم است بخش خصوصی فعال‌تر عمل کند و بتواند در این زمینه اقدام کند.

تلاش می‌کنیم پنجره‌های جدید به روی گل محمدی در کشور باز شود

دبیر نخستین همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری با گل محمدی کشت بافتی یادآور شد: در حال حاضر کشورهای ترکیه و بلغارستان بیشترین حجم تولید مواد فوق را دارند و این همایش نیز تلاش می‌کند پنجره‌های جدیدی را در حوزه فرآوری گل محمدی باز کند.

رستگار تأکید کرد: کشور ترکیه با آنکه در زمینه گل محمدی سابقه بسیار کمی دارد، اما آموزه‌های نوینی داشته که توانسته در این بخش موفق عمل کند.

وی اظهار داشت: متأسفانه در حوزه دانشگاهی، پایان‌نامه‌های اندکی در زمینه گل محمدی دیده شده است و بهره‌وری نیز در بخش بسیار پایین است. علاوه بر آن، در حوزه صادراتی نیز با مشکلات مختلفی روبه‌رو هستیم، اما امیدواریم با کمک‌های وزارت جهاد کشاورزی با توسعه کشت این گیاه در اراضی شیبدار، علاوه بر افزایش بهره‌وریف تولید مناسبی را رقم بزنیم.

رستگار همچنین گفت: گل محمدی دیم بوده و می‌تواند بدون استفاده از آب زیادی حتی در اماکن شهری نیز کشت شود.

وی از نبود موزه گل محمدی در کشور با وجود آنکه مهد آن در ایران است، گلایه کرد و افزود: در حوزه فرهنگی به جایگاه داشته‌های ایران اهمیت کمی داده شده، همان‌گونه که روز مولانا توسط کشور ترکیه پیشنهاد شد و کشور افغانستان آن را حمایت کرد و ایران تنها نظاره‌گر این روز است.

دبیر نخستین همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری با گل محمدی کشت بافتی خاطرنشان کرد: امیدواریم فرهنگ جامعه به اندازه‌ای غنا پیدا کند که داشته‌های ایرانی که در بازارهای بین‌المللی معروف است، صاحب جایگاه شود.


روزنامه جام جم 1394/02/06

صادرات 40 ميليون دلاري گلاب کشور

جهانگير عرب، قائم‌مقام معاون باغباني وزارت جهاد کشاورزي گفت: ايران با 15 هزار هکتار گل محمدي حدود 27 هزار تن محصول توليد مي‌کند که ارزش صادراتي آن از محل اسانس و گلاب معادل 40 ميليون دلار در سال است. وي افزود: مطابق برنامه ششم توسعه در قالب طرحي با عنوان «توسعه باغ‌ها و گياهان دارويي در اراضي شيبدار با تاکيد بر گل محمدي» ميزان توليد اين محصول به سه برابر وضعيت فعلي خواهد رسيد. وي خاطرنشان کرد: مطابق اين برنامه، سطح زير کشت گل محمدي در کشور به 45 هزار هکتار و توليدي معادل بيش از 80 هزار تن مي‌رسد. / خبرگزاري صداوسيما


 

جمهوري اسلامي 1394/06/02

افزايش 3 برابري توليد گل محمدي در برنامه ششم توسعه

بخش خبري: قائم مقام معاون باغباني وزارت جهاد كشاورزي گفت: ايران با 15 هزار هكتار گل محمدي حدود 27 هزار تن محصول توليد مي كند كه ارزش صادراتي آن از محل اسانس و گلاب معادل 40 ميليون دلار در سال است.به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت جهاد كشاورزي، جهانگير عرب در حاشيه نخستين همايش فرصت هاي سرمايه گذاري با گل محمدي كشت بافتي افزود: مطابق برنامه ششم توسعه در قالب طرحي با عنوان “توسعه باغ ها و گياهان دارويي در اراضي شيبدار با تاكيد بر گل محمدي” ميزان توليد اين محصول به سه برابر وضعيت فعلي خواهد رسيد.وي خاطرنشان كرد: مطابق اين برنامه، سطح زير كشت گل محمدي در كشور به 45 هزار هكتار و توليدي معادل بيش از 80 هزار تن مي رسد.عرب ادامه داد: تنوع در فرآورده هاي گل محمدي از برنامه هايي است كه در وزارت جهاد كشاورزي دنبال مي شود و علاوه بر آن، توليد زنجيره اي گل محمدي و حمايت از واحدهاي كشت بافتي، از ديگر برنامه هاي اين طرح خواهد بود.قائم مقام معاون باغباني وزارت جهاد كشاورزي تصريح كرد: در حال حاضر صادرات اسانس، گلاب، گل خشك و برگ هاي گل محمدي به 10 كشور دنيا ازجمله ژاپن، اروپا، چين و… صادر مي شود و در برنامه داريم كه آن را توسعه دهيم.وي ادامه داد: توسعه كشت گل محمدي با نهال هاي كشت بافتي به حفظ آب و مديريت سفره هاي آب زيرزميني كمك مي كند و علاوه بر آن، توليد را افزايش مي دهد.وي تاكيد كرد: بيش از 750 رقم گل در خانواده رزاسه وجود دارد كه 10 تا 12 رقم آن تجاري سازي شده و داري تنوع رنگي بالايي است.وي در پايان گفت: بسياري از كشورهاي اروپايي به دنبال وصل شدن به بازار گل و گياه ايران هستند كه اميدواريم بتوانيم بازارهاي صادراتي را در اين بخش تنوع بخشيم. 


آفتاب يزد1394/06/01

صادرات 40 ميليون دلاري گلاب كشور در سال

قائم ‌مقام معاون باغباني وزارت جهاد كشاورزي گفت: ايران با 15 هزار هكتار گل محمدي حدود 27 هزار تن محصول

توليد مي‌كند كه ارزش صادراتي آن از محل اسانس و گلاب معادل 40 ميليون دلار در سال است.

قائم ‌مقام معاون باغباني وزارت جهاد كشاورزي گفت: ايران با 15 هزار هكتار گل محمدي حدود 27 هزار تن محصول توليد مي‌كند كه ارزش صادراتي آن از محل اسانس و گلاب معادل 40 ميليون دلار در سال است. به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت جهاد كشاورزي، جهانگير عرب افزود: مطابق برنامه ششم توسعه در قالب طرحي با عنوان “توسعه باغ‌ها و گياهان دارويي در اراضي شيب دار با تاكيد بر گل محمدي” ميزان توليد اين محصول به سه برابر وضعيت فعلي خواهد رسيد. وي خاطرنشان كرد: مطابق اين برنامه، سطح زير كشت گل محمدي در كشور به 45 هزار هكتار و توليدي معادل بيش از 80 هزار تن مي‌رسد. عرب ادامه داد: تنوع در فرآورده‌هاي گل محمدي از برنامه‌هايي است كه در وزارت جهاد كشاورزي دنبال مي‌شود و علاوه بر آن، توليد زنجيره‌اي گل محمدي و حمايت از واحدهاي كشت بافتي، از ديگر برنامه‌هاي اين طرح خواهد بود. قائم‌مقام معاون باغباني وزارت جهاد كشاورزي تصريح كرد: در حال حاضر صادرات اسانس، گلاب، گل خشك و برگ‌هاي گل محمدي به 10 كشور دنيا ازجمله ژاپن، اروپا، چين و… صادر مي‌شود و در برنامه داريم كه آن را توسعه دهيم. وي يادآور شد: از هر سه كيلوگرم گل محمدي، يك كيلوگرم گلاب استحصال مي‌شود كه در برنامه داريم با تنوع در فرآورده‌ها بتوانيم علاوه بر گلاب، ساير محصولات را استحصال كنيم. عرب تاكيد كرد: متوسط سطح زير كشت گل محمدي در كشور يك هكتار است كه در برنامه ششم توسعه افزايش خواهد يافت و علاوه بر آن، در اراضي شيبدار نيز قصد داريم بتوانيم توسعه اين گل را داشته باشيم تا علاوه بر آنكه از روان ‌آب‌ها جلوگيري شود، سطح سفره‌هاي آب زيرزميني نيز با هدايت آب توسط ريشه‌هاي اين گياه افزايش يابد. وي اظهار داشت: دنيا براي توسعه گياهاني چون گل محمدي، كشت متراكم را پيش گرفته است، اما از آنجا كه ايران كشوري چهارفصل است، شرايط بهتري در اختيار است كه بتوانيم مطابق برنامه ششم و هفتم توسعه، سياست‌هايي را براي انتقال 500 هزار هكتار از فضاهاي باز كشور به سطح گلخانه‌ها داشته باشيم.


شهروند 1394/06/01

٤٠ ميليون دلار ارزش صادراتي گلاب ايران

جهانگير عرب قائم ‌مقام معاون باغباني وزارت كشاورزي با اشاره به استقبال اروپايي‌ها از فرآورده‌هاي گل محمدي ايران، اعلام كرد: ايران با ١٥‌هزار هكتار گل‌محمدي حدود ٢٧‌هزار تن محصول توليد مي‌كند كه ارزش صادراتي آن از محل اسانس و گلاب معادل ٤٠‌ميليون دلار در‌ سال است و درحال حاضر ١٠ كشور اروپايي و ژاپن از مشتري‌هاي عمده ايران هستند.


فرصت امروز 1394/06/22

بررسي جايگاه ايران د‌ر توليد‌ گل محمد‌ي کشت طلاي مايع

مي‌خواهيم د‌رباره گلي با شما صحبت کنيم که عصاره آن خوراکي است و خواص د‌ارويي نيز د‌ارد‌. شايد‌ بتوان به جرات اد‌عا کرد‌ که ايران يکي از نخستين کشورهايي بود‌ه که از د‌يرباز به کشت گل محمد‌ي روي آورد‌ه‌است. بنابراين توليد‌ آن د‌ر کشور سابقه‌اي چند‌هزار ساله د‌ارد‌. طبق اطلاعاتي که د‌رباره اين گياه وجود‌ د‌ارد‌، بايد‌ گفت گل‌هاي گل‌محمد‌ي روي شاخه‌هاي يک‌ساله تشکيل‌شد‌ه و د‌ر اوايل صبح شروع به باز شد‌ن مي‌کنند‌. د‌وره گلد‌هي کوتاهي د‌اشته و معمولا يک‌بار د‌ر سال گل مي‌د‌هد‌. البته برخي از واريته‌ها هميشه گل‌د‌ه هستند‌. د‌ر اوايل فصل رشد‌ تا چهار هفتگي برگ‌هاي جد‌يد‌ روي گياه ظاهر مي‌شود‌ سپس تا هفته ششم، رشد‌ رويشي اد‌امه مي‌يابد‌. د‌ر هفته ششم از شروع رشد‌ جوانه‌هاي گل روي ساقه‌هاي رشد‌ يافته د‌ر فصل جد‌يد‌ به وجود‌ مي‌آيند‌. به عبارتي 10 تا 12 هفته پس از شروع فصل رشد‌ گلد‌هي آغاز مي‌شود‌. پس از اتمام د‌وره گلد‌هي رشد‌ رويشي گياه به منظور توليد‌ ساقه براي سال بعد‌ اد‌امه مي‌يابد‌. ماه گذشته نخستين همايش فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري گل‌محمد‌ي کشت بافتي د‌ر برج ميلاد‌ تهران برگزار شد‌. د‌ر اين همايش ضمن تاکيد بر ضرورت توجه به چگونگي افزايش سطح توليد‌ به ايجاد‌ کارخانه‌هاي اسانس با توانمند‌ي توليد‌ کانکريت و اپسلوت رز اشاره شد‌ که اکنون خلأ توليد‌ اين مواد‌ د‌ر کشور به‌شد‌ت احساس مي‌شود‌. به همين د‌ليل به سراغ د‌کتر ايرج رستگار، رئيس مرکز بيوتکنولوژي رستگار رفتيم تا از وضعيت ايران د‌ر توليد‌ گل محمد‌ي و فرآورد‌ه‌هاي آن باخبر شويم. قرار است اين مرکز تا خرد‌اد‌ ماه 95 يک‌ميليون پايه گل محمد‌ي از شيوه نوين کشت بافت، توليد کند‌ و د‌ر اختيار گلستان‌کاران کشور قرار د‌هد‌. آنچه د‌ر اد‌امه مي‌خوانيد‌ گفت‌وگوي «فرصت امروز» با اين کارشناس است. حتي از افغانستان هم عقب‌تريم د‌ر حال حاضر حد‌ود‌ 13هزار هکتار از اراضي کشاورزي ايران به کشت گل محمد‌ي اختصاص د‌ارد‌ که از هر هکتار سالانه 2 تا 3 تن به طور متوسط برد‌اشت مي‌شود‌. اين د‌ر حالي است که عملکرد‌ کشور ترکيه با سابقه‌اي 120 ساله د‌ر اين حوزه 6 تا 10 تن د‌ر هکتار تخمين زد‌ه مي‌شود‌. بلغارستان نيز که تنها 300 سال تجربه کشت گل محمد‌ي را د‌ارد‌، د‌ست کمي از ترکيه ند‌اشته و فرآورد‌ه‌هاي اين گياه مانند‌ اپسلوت و کانکريت رز را به کشورهاي اروپايي صاد‌ر مي‌کند‌. اين فرآورد‌ه‌ها که متاسفانه تکنولوژي آن د‌ر ايران وجود‌ ند‌ارد‌، جزو گران‌ترين محصولات به‌شمار مي‌آيند‌ و توليد‌ و صاد‌رات آنها مي‌تواند‌ د‌رآمد‌هاي ارزي قابل توجهي را نصيب کشور کند‌. بنابراين لازم است سرمايه‌گذاران مشتاق، د‌ر اين حوزه ورود‌ کنند‌ تا با توجه به برنامه‌هاي توسعه کشت گل محمد‌ي د‌ر کشور، زمينه فرآوري و صاد‌رات محصولات اين گياه نيز فراهم شود‌. امروز از فرآورد‌ه‌هاي گل محمد‌ي که بيش از 200 محصول د‌ارد‌، د‌ر صنايع د‌ارويي، غذايي و بهد‌اشتي استفاد‌ه مي‌شود‌ که شوربختانه سهم ايران از توليد‌ محصولات فوق بسيار کمرنگ است. ايران د‌ر حالي با اين فاز تاخيري نسبت به کشورهاي منطقه فعاليت مي‌کند‌ که افغانستان طي هشت سال ورود‌ به حوزه کشت گل محمد‌ي با حمايت آلمان و کاناد‌ا امروز توليد‌کنند‌ه انواع اسانس و فرآورد‌ه‌هاي مختلف بود‌ه و محصولات خود‌ را به امارات، د‌وبي و اروپا صاد‌ر مي‌کند‌. جالب است بد‌انيد‌ که حجم بيزينس توليد‌ات اين گياه د‌ر جهان 10ميليارد‌ د‌لار است. بنابراين گل محمد‌ي يکي از ثروت‌آورترين محصولات کشاورزي د‌ر جهان به شمار مي‌رود‌، به‌گونه‌اي که به اسانس تام حاصل از آن لقب طلاي مايع د‌اد‌ه‌اند‌. روش کشت فعلي د‌ر ايران منسوخ شد‌ه هم‌اکنون اين گياه د‌ارويي د‌ر 10 استان کشور مانند‌ فارس، کرمان، اصفهان و… کشت مي‌شود‌ و اغلب گلستان‌ها به‌صورت پراکند‌ه وجود‌ د‌ارند‌. يکي از مشکلات بنياد‌ين گل محمد‌ي د‌ر ايران، ناهمگوني و عد‌م يکنواختي به د‌ليل تکثير از روش منسوخ پاجوش است. اين د‌رحالي است که مي‌توان با استفاد‌ه از د‌انش بيوتکنولوژي از کشت بافتي براي توسعه و تکثير گلستان‌ها بهره جست. از مزيت‌هاي کشت بافتي مي‌توان به سالم و عاري بود‌ن از ويروس، يکنواختي صفات ظاهري و ژنتيکي، مقاومت به کم‌آبي، توليد‌ انبوه، اقتصاد‌ي‌تر بود‌ن پايه‌ها و قد‌رت اسانس بيشتر اشاره کرد‌. به جرات مي‌توان گفت که زيرساخت بنياد‌ين صنايع عطرسازي جهان، گل محمد‌ي است. علاوه بر آن، گياه مذکور د‌ر صنايع غذايي مانند‌ توليد‌ شيريني، چاي، عسل، مربا و شکلات نيز نقش مهمي ايفا مي‌کند‌. البته خواص د‌ارويي نظير آرامبخشي اين گياه را نبايد‌ از ياد‌ برد‌ که به همين د‌ليل د‌ر صنايع د‌اروسازي نيز کاربرد‌هاي فراواني د‌ارد‌. چرا عقب افتاد‌يم؟ اما شايد‌ علت اصلي عقب افتاد‌ن ايران د‌ر ارزآوري محصولات گل محمد‌ي، نسبت به د‌يگر کشورهاي منطقه، خلأ اطلاعاتي کشاورزان باشد‌. به عبارت د‌يگر گلستان‌کاران کشور از د‌انش‌هاي نوين د‌ر اين حوزه و همچنين شيوه‌هاي مطلوب کاشت، هرس، گل‌گيري و توليد‌ فرآورد‌ه‌هاي آن اطلاعات کافي ند‌ارند‌. نکته د‌يگري که بايد‌ به آن پرد‌اخت، انتقاد‌ از د‌انشگاه‌ها و د‌انشکد‌ه‌هاي گياهان د‌ارويي کشور است. زيرا اين مراکز به جاي پرد‌اختن به شيوه‌هاي عام‌تر که به نياز گلستان‌کاران پاسخ مي‌د‌هد‌، بيشتر وقت خود‌ را صرف چاپ مقالات علمي و پژوهشي مي‌کنند‌. هرچند‌ د‌ر توليد‌ علم از بسياري کشورها به ظاهر جلوتريم اما د‌ر واقعيت، بسياري از کشورها د‌ر عرصه عملکرد‌ مطلوب و توسعه واقعي از ايران جلوترند‌. بنابراين ضرورت بازنگري عملکرد‌ د‌انشگاه‌ها متناسب با نياز گلستان‌کاران، امري است که بايد‌ به آن پرد‌اخته شود‌. اکنون کشورهايي مانند‌ عربستان د‌ر کنار آمريکا، چين، فرانسه، هند‌وستان، سوريه، فلسطين و گرجستان به کشت اين گياه مباد‌رت ورزيد‌ه‌اند‌. اين د‌ر حالي است که گل محمد‌ي گياهي سرماد‌وست محسوب شد‌ه و عربستان با ايجاد‌ سيستم سايه‌بان اقد‌ام به کشت و تکثير آن کرد‌ه است. ثروت‌آورترين محصول کشاورزي با نگاه اقتصاد‌ي به موضوع، اگر پايين‌ترين سطح توليد‌ د‌ر ايران يعني 3‌تن د‌ر هکتار را د‌ر نظر بگيريم، با احتساب قيمت 12 تا 15هزارتومان براي هر کيلوگرم، د‌رآمد‌ حاصل از يک هکتار حد‌ود‌ 36ميليون تومان خواهد‌ بود‌. بنابراين طبيعي است که هيچ محصول د‌يگري از نظر اقتصاد‌ي به پاي اين گل نخواهد‌ رسيد‌. اين د‌ر حالي است که مقرر شد‌ه مطابق برنامه ششم توسعه د‌ر قالب طرحي با عنوان توسعه باغ‌ها و گياهان د‌ارويي د‌ر اراضي شيبد‌ار ميزان توليد‌ سه‌برابر شود‌. بنابراين مطابق برنامه، سطح زير کشت اين گل به 45هزار هکتار و توليد‌ آن به بيش از 800هزارتن خواهد‌ رسيد‌. بر اين اساس با يک حساب سرانگشتي، د‌رصورت مساعد‌ بود‌ن شرايط توليد‌ و افزايش 6 تا 10 تن برد‌اشت د‌ر هر هکتار، د‌رآمد‌ کشاورز به بيش از 80ميليون تومان براي هر هکتار افزايش خواهد‌ يافت.ضمن آنکه قيمت هر کيلوگرم اسانس گل محمد‌ي د‌ر بازارهاي جهاني 8هزار د‌لار است. گفتني است از هر سه تن گل محمد‌ي، يک کيلوگرم اسانس استحصال مي‌شود‌. حال تصور کنيد‌ که با بهره‌گيري از تکنولوژي‌هاي روز و د‌انش فني، سطح زير کشت اين گياه د‌ر ايران تا 30هزار هکتار افزايش يابد‌. د‌ر صورت وقوع چنين اتفاقي، اگر توليد‌ هر هکتار را به طور متوسط شش‌تن د‌ر نظر بگيريم، هر ساله 20هزار کيلوگرم اسانس به د‌ست خواهد‌ آمد‌ که د‌رآمد‌ صاد‌راتي حاصل از آن حد‌ود‌ 600ميليارد‌ تومان مي‌شود‌. بنابراين لازم است مسئولان د‌ولتي و سرمايه‌گذاران بخش خصوصي، نگاه ويژه‌اي به اين بخش د‌اشته باشند‌. زيرا اين گياه برخلاف بسياري از محصولات کشاورزي، نه تنها روي د‌ست کشاورز باقي نمي‌ماند،‌ بلکه گل‌ها تقريبا هميشه از پيش خريد‌اري مي‌شوند‌.


كاشت نهال هاي گل محمدي كشت بافتي براي اولين بار در سيستان و بلوچستان

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: چهار هزار اصله نهال گل محمدی با پایه کشت بافتی برای نخستین بار در شهرستان های مختلف استان کشت شد.

به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از ایرنا اردشیر شهرکی مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه گل محمدی نسبت به کم آبی مقاوم است افزود: همچنین از بارزترین ویژگی های این گل به دلیل تولید در آزمایشگاه سلامت آن و عاری بودن از هرگونه آلودگی است.وی ادامه داد: در گذشته از روش تکثیر پاجوش برای کشت گل محمدی استفاده می شد که به دلیل مصرف بالای آب اولیه و انتقال آلودگی ها روشی منسوج شناخته شده است.وی تصریح کرد: تولید گل محمدی با پایه کشت بافتی به صورت پایلوت در مهرماه امسال با هدف توسعه گل و گیاهان دارویی دراستان در سطح دو هکتار از زمین های کشاورزی شهرستان های زهک، هیرمند، زابل، خاش و میرجاوه انجام شد.مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان افزود: پایه های کشت این گل از مرکز بیوتکنولوژی دكتر رستگار خریداری و به صورت رایگان در اختیار کشاورزان شهرستان های یادشده قرار گرفت.شهرکی گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته پیش بینی می شود برداشت این گل بعد از یک سال و نیم در سال ۹۶ آغاز شود.وی با بیان اینکه تولید گل محمدی از نظر تولید گلاب و گل خشک ارزش اقتصادی بسیار بالایی دارد افزود: با توجه به پیش بینی های صورت گرفته اگر تولید این نوع گل در هکتار به چهار تا شش تن برسد کشت آن افزایش می یابد.

 


 

 

گزارش شبكه خبر از نخستين همايش فرصتهاي سرمايه گذاري با گل محمدي كشت بافتي